Banner2

OSOBY

Suchecka Krystyna

Dane

Imię

Krystyna

Nazwisko

Suchecka

Miejsce urodzenia

Grudziądz

Data urodzenia

1931-03-20

Miejsce śmierci

Gdańsk

Data śmierci

2020-10-16

Tytuł akademicki

profesor

Biografia

Krystyna Suchecka - pianistka, kameralistka pedagog.

Absolwentka Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej w Bydgoszczy, w klasie fortepianu Lucjana Galona (1953). Studia pianistyczne odbyła w sopockiej PWSM (dyplom w 1960 r.) w klasie Krystyny Jastrzębskiej. 

Prowadziła działalność pedagogiczną i artystyczną. Jako wybitna kameralistka występowała ze znakomitymi solistami takimi jak: Konstanty Andrzej Kulka, Edward Statkiewicz, Kazimierz Wiłkomirski i wielu innych. Największe sukcesy odnosiła koncertując z mężem - Romanem Sucheckim (wiolonczelistą). Tworzyli duet, który podczas licznych koncertów dokonał ponad 80 prawykonań utworów współczesnych. 

Po raz pierwszy prezentowali polskiej publiczności  sonaty wiolonczelowe Prokofieva, Brittena, Martinu, Cartera i wielu innych. 

Wraz z mężem i skrzypkiem Tadeuszem Kochańskim, (później także wraz z córką, skrzypaczką, Magdaleną Suchecką) tworzyła gdańskie Trio SPAM. Dokonała nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia.

W latach 1958-2001 związana z Akademią Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku jako pedagog i akompaniator a także z Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Od 1991 r. na stanowisku profesora zwyczajnego. Brała udział w życiu naukowym i artystycznym, obu uczelni. Zmarła 16.10.2020 roku w Gdańsku, pochowana na gdańskim cmentarzu na Srebrzysku.

Instytucje

Atrybuty

Ilość powiązanych elementów: 2

Media

Ilość powiązanych elementów: 1Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw