Banner2

OSOBY

Smoczkiewicz Władysław

Dane

Imię

Władysław

Nazwisko

Smoczkiewicz

Miejsce urodzenia

Mogilno

Miejsce śmierci

Inowrocław

Biografia

Smoczkiewicz Władysław  (1867-1941), naczelny sekretarz sądowy, działacz społeczny.

Urodzony 27 VI 1867 r. w Mogilnie w rodzinie Józefa i Katarzyny z Barałkiewiczów.

W 1881r. ukończył szkołę powszechną w Mogilnie. W tymże roku zatrudniony został jako pomocnik sekretarza (Kanzleigehilfe), później awansowano go na sekretarza sądowego,

w 1906 r. uzyskał nominację na starszego sekretarza sądowego, a po odpowiednim przygotowaniu, powierzono mu funkcję tłumacza w języku niemieckim i polskim.

W styczniu 1919 r., po przejęciu przez Polaków władzy sądowniczej w Mogilnie dalej zajmował te stanowiska. Mocno angażował się w organizowanie administracji mogileńskiego samorządu. 22 XI 1919 r. wybrany został na burmistrza Mogilna.

Z początkiem 1922 r. przeniósł się do Inowrocławia i objął stanowisko naczelnego sekretarza Sądu Powiatowego. Od młodzieńczych lat z zamiłowaniem oddawał się śpiewowi chóralnemu. W Mogilnie należał do chóru „Halka”Mieszkając w Inowrocławiu działał w Towarzystwie Śpiewu „Moniuszko” i „Harmonia”, temu drugiemu prezesował co najmniej do 1934 r. Za szczególną aktywność na polu śpiewaczym wyróżniano go odznakami Naczelnej Rady Zjednoczenia Polskich Zespołów Śpiewaczych i Muzycznych, nadano członkostwo honorowe Towarzystwa Śpiewu „Moniuszko”.

Zmarł 13 VIII 1941 r. w Inowrocławiu i pochowany został na cmentarzu parafii św. Mikołaja.

Instytucje

Ilość powiązanych elementów: 1

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw