Banner2

OSOBY

Knast Stefan

Dane

Imię

Stefan

Drugie imię

Paweł

Nazwisko

Knast

Miejsce urodzenia

Witkowo k. Gniezna

Miejsce śmierci

lasy k. Gniewkowa

Biografia

Knast Stefan Paweł  (1877 – 1939), księgarz, działacz kultury i społecznik.

Urodzony 30 VI 1877 r. w Witkowie k. Gniezna w rodzinie młynarza Ignacego i Jadwigi z domu Lange. Szkołę elementarna ukończył najpewniej w rodzinnym Witkowie, po czym rozpoczął naukę w gimnazjum gnieźnieńskim, którego jednak nie ukończył, wybierając praktykę w słynnej księgarni Jana Bernarda Lange. W 1897 uzyskał uprawnienia księgarskie

i podjął pracę we Lwowie oraz (od 1902) w Krakowie. Pobyt w Galicji dal mu nowe doświadczenia zawodowe i kontakty z przedstawicielami polskiej kultury, m. in. z Janem Kasprowiczem i Stanisławem Przybyszewskim.  W 1904 r. przybył do Inowrocławia i założył tutaj własną księgarnię.( Opisano działalność handlową, wydawniczą i aktywność społeczną). Pozostawał niezwykle aktywny na niwie społecznej. Przez 34 lata (1905-1939) był członkiem  Towarzystwa Śpiewu „Moniuszko”, pełniąc w nim liczne funkcje, od kwietnia 1921 r. także prezesurę. Był współzałożycielem i członkiem honorowym Towarzystwa Śpiewu „Lutnia”

w Jaksicach.

Knast aresztowany został przez gestapo 2 XI 1939 r. i rozstrzelany w lasach gniewkowskich. Jego księgarnia uległa likwidacji.

 

(Edmund Mikołajczak, Knast Stefan [hasło] w: Inowrocławski Słownik Biograficzny – pod red. Edmunda Mikołajczaka, Zeszyt Drugi, Inowrocław 1994 str. 51 – 52)

Instytucje

Atrybuty

Ilość powiązanych elementów: 1

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw