Banner2

OSOBY

Żółkiewicz Stefania

Dane

Imię

Stefania

Nazwisko

Żółkiewicz

Miejsce urodzenia

Chełmno

Miejsce śmierci

Tuchola

Biografia

Żółkiewicz Stefania (1925-1975)

Urodziła się 10 sierpnia 1925 r. w Chełmnie  w rodzinie Ignacego i Zofii Gzellów. Od najmłodszych lat wykazywała zainteresowania i uzdolnienia muzyczne. Po wojnie rozpoczęła naukę w Średniej Szkole Muzycznej w Sopocie w klasie fortepianu. Posiadła również umiejętność gry na akordeonie. Po jej ukończeniu 1 września 1951 r. rozpoczęła pracę w Liceum Pedagogicznym w Bartoszycach. Tam poznała Ryszarda Żółkiewicza, z którym

1 grudnia 1951 r. zawarła związek małżeński. Przez rok pracowała  w Średniej Szkole Muzycznej w Grudziądzu. Gdy mąż otrzymał pracę w tucholskim liceum pedagogicznym, przeniosła się do Tucholi i w latach 1953-1961 pracowała też w tej szkole. W 1963 r. staraniem małżeństwa  Żółkiewiczów w Liceum Ogólnokształcącym  w Tucholi powstał Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Borowiaccy”. Młodzież pod ich opieką penetrowała region, zbierając materiał folklorystyczny – spisując stare piosenki, przyśpiewki, obrzędy. Stefania Żółkiewicz pełniła rolę instruktora muzycznego. To ona opracowywała pod względem muzycznym zebrane materiały. Pracowała z chórem i czuwała nad kapelą. Jej dziełem były scenariusze i reżyseria. Za sprawą S. i R. Żółkiewiczów od połowy lat sześćdziesiątych folklor bośniacki – muzyka, przyśpiewki, tańce i obrzędy stały się trwałym elementem w dziecięcym i młodzieżowym ruchu amatorskim, dając świadectwo naszego dziedzictwa kulturowego i jego kultywowania. Stefania Żółkiewicz zmarła 30 września 1975 r. Spoczęła na cmentarzu parafialnym w Tucholi.

 

Zobacz: Maria Ollick, Wybitni, niepospolici, zasłużeni, znani i nieznani czasem zapomniani przedstawiciele regionu tucholskiego, Tuchola 2004, str.224-225.

Instytucje

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw