Banner2

OSOBY

Toporowski Marek

Dane

Imię

Marek

Nazwisko

Toporowski

Biografia

Marek Toporowski – występuje z równym powodzeniem jako klawesynista, organista, kameralista i dyrygent. W tej ostatniej dziedzinie specjalnością Marka Toporowskiego są wykonania muzyki oratoryjnej. Artysta łączy w sobie temperament romantycznego wirtuoza z gruntowną znajomością historycznej praktyki wykonawczej, przy czym jego wszechstronne zainteresowania nie ograniczają się do muzyki barokowej (i dawniejszej), lecz rozciągają się również na okres romantyzmu.
Ogromny wpływ na ukształtowanie się osobowości Marka Toporowskiego miało zetknięcie się ze znakomitym pianistą Kajetanem Mochtakiem.
Po ukończeniu studiów w Akademii Muzycznej w Warszawie  (organy — Józef Serafin, klawesyn — Leszek Kędracki), Marek Toporowski doskonalił swe umiejętności we Francji (Strasbourg), Niemczech (Saarbrücken) i Holandii (Amsterdam), pracując pod kierunkiem Aline Zylberajch i Boba van Asperena (klawesyn) oraz Daniela Rotha (organy). W trakcie studiów był wielokrotnie nagradzany (otrzymał m. in. Pierwsze Nagrody Konserwatorium w Strasbourgu w dziedzinie organów i klawesynu). Jest również laureatem I nagrody I Ogólnopolskiego Konkursu Klawesynowego im. Wandy Landowskiej w Krakowie (1985).
Założyciel i dyrygent czołowych polskich zespołów specjalizujących się w wykonywaniu barokowej muzyki oratoryjno-kantatowej: orkiestry "Concerto Polacco" i chóru kameralnego "Sine Nomine".
Koncertuje w Polsce i zagranicą, dokonał kilkunastu nagrań płytowych.
Zajmuje się również działalnością pedagogiczną. W latach 1990-1991 pracował w Musikhochschule des Saarlandes. Obecnie prowadzi klasę klawesynu w Akademii Muzycznej w Katowicach.

[Dane: 01.2003]

Wydarzenia

Instytucje

Ilość powiązanych elementów: 1

Atrybuty

Media

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw