Banner2

OSOBY

Król Tomasz

Dane

Imię

Tomasz

Nazwisko

Król

Tytuł akademicki

mgr

Biografia

Tomasz Król ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie skrzypiec prof. Zenona Płoszaja i Hogeschool w Enschede (Holandia). Swoje umiejętności doskonalił m.in. pod kierunkiem Manfreda Scherzera, Aleksandra Kramarowa, Mariny Jaszwili, Eberharda Feltza. W roku 1996 otrzymał stypendium Fundacji Toepfera (Hamburg). Studiował także na studiach podyplomowych
w Hochschule für Musik Hanns Eisler w Berlinie. 
Jest laureatem takich konkursów jak: Ogólnopolski Konkurs Uczniów Klas Skrzypiec w Elblągu, Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. Zdzisława Jahnkego, Międzynarodowy Konkurs im. Karola Szymanowskiego. W 1991 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki.
Jako uczeń szkoły średniej wykonał szereg koncertów w dawnej Republice Demokratycznej Niemiec. Podczas studiów grał jako koncertmistrz w orkiestrze kameralnej Polish Camerata. Jako solista występował z Filharmonią Zielonogórską, Filharmonią Opolską, Filharmonią Łódzką, Filharmonią Łomżyńską. Był członkiem sekstetu Studio, z którym występował w kraju i za granicą.
W 1994 roku, razem ze Zbigniewem Ignaczewskim (akordeon) i Pawłem Stępnikiem (gitara), założył trio akordeonowe, z którym występuje w Polsce, Niemczech i Maroku. Współpracuje również z pianistą Cezarym Saneckim, koncertując m.in. na prestiżowych koncertach w Danii w ramach tygodni propagujących polską kulturę. Wspólnie dokonali nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji Holenderskiej.
Od 1993 roku jest zatrudniony w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, gdzie prowadzi klasę skrzypiec. Pracuje także jako nauczyciel skrzypiec w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej
im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi.

[Dane: 10.2009]

Wydarzenia

Ilość powiązanych elementów: 1

Instytucje

Atrybuty

Ilość powiązanych elementów: 1

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw