Banner2

OSOBY

Kończewska-Plac Wiesława

Dane

Imię

Wiesława

Nazwisko

Kończewska-Plac

Tytuł akademicki

Kwal. artyst. I stopnia

Biografia

Kończewska-Plac Wiesława - śpiewaczka (sopran)

Śpiewaczka-sopran, urodzona w Toruniu. Jej dziadek był skrzypkiem, a ojciec akordeonistą. Edukację muzyczną rozpoczęła  w 1975 r. w Szkole Muzycznej I stopnia w Chełmnie, w klasie akordeonu i fortepianu. Śpiewu uczyła się w Szkole Muzycznej II stopnia w Toruniu, w klasie Marii Głuszak. Uzyskawszy dyplom tej szkoły z wyróżnieniem, w 1982 r. rozpoczęła studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie Katarzyny Rymarczyk. Zadebiutowała na scenie podczas studenckiego przedstawienia opery kameralnej Dyrektor teatru W.A. Mozarta w 1987 r. Po uzyskaniu dyplomu podjęła pracę w Operze Nova w Bydgoszczy, z którą związana jest nadal.

W latach 1989-1999 była asystentką prof. Katarzyny Rymarczyk na Wydziale Wokalno-Aktorskim bydgoskiej uczelni muzycznej. W czerwcu 2000 r. uzyskała, po pozytywnie przeprowadzonym przewodzie kwalifikacyjnym I stopnia, tytuł adiunkta. Zajmuje się pedagogiką, prowadząc zajęcia emisji głosu na Wydziale Dyrygentury Chóralnej i Edukacji Muzycznej AM w Bydgoszczy. Występuje w spektaklach  operowych w Bydgoszczy, a także na scenach innych teatrów operowych w kraju m. in. w Operze na Zamku w Szczecinie. Koncertuje ponadto w kraju i za granicą.

W swoim dorobku scenicznym ma wiele ról, do których zaliczyć można z powodzeniem wykonywane partie na bydgoskiej scenie, m. in. Hanny w Strasznym dworze S. Moniuszki, Adeli w Zemście nietoperza J. Straussa, Krysi listonoszki w Ptaszniku z Tyrolu K. Zellera, Zuzi w Verbun nobile S. Moniuszki, Walentyny w Wesołej wdówce F. Lehara i Frasquity w Carmen G. Bizeta.

wg Alicja Weber, Kończewska-Plas Wiesława, [hasło w:] Bydgoski Leksykon Operowy, pod red. Z. Prussa, Bydgoszcz 2002.

Instytucje

Atrybuty

Ilość powiązanych elementów: 1

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw