Banner2

OSOBY

Heise Maksymilian

Dane

Imię

Maksymilian

Nazwisko

Heise

Miejsce urodzenia

Koronowo

Miejsce śmierci

Warszawa

Biografia

Heise Maksymilian  [1905-1978] – Grał na klarnecie, fagocie i trąbce.

 

W 1909r. zamieszkał z rodzicami w Bydgoszczy. Karierę muzyka rozpoczął w wojsku, wstępując w 1922r. w szeregi elewów, muzyków 62 Pułku Piechoty Wielkopolskiej. Wyjątkowo uzdolniony, świetnie opanował grę na trzech instrumentach dętych, co pozwalało mu grać w orkiestrze dętej, symfonicznej, kameralnej i rozrywkowej. Z inicjatywy kapelmistrza Stanisława Grabowskiego  Heise w latach 1934-1939 uczęszczał do Miejskiego Konserwatorium Muzycznego, dokształcając się  w grze na klarnecie i waltorni. Poświęcając czas wolny od zajęć, uczył się jeszcze gry na puzonie.

W latach 1940-1944 grał na trąbce, a w razie potrzeby i na waltorni w orkiestrze Teatru Miejskiego [Stadttheater] po dyrekcją Waltera  Schumachera i Hansa Mayera. Wojenne losy spowodowały, że znalazł się w Belgii. Do Bydgoszczy wrócił w kwietniu 1946r. i w tym miesiącu rozpoczął pracę w Orkiestrze Rozgłośni Bydgoskiej Polskiego Radia. Grał na I trąbce pod batuta Arnolda Rezlera aż do 1955r. Wielokrotnie występował jako solista przed mikrofonem z orkiestrą radiową. Koncertował także w Pomorskiej Orkiestrze Symfonicznej. Należał do zdolnych pedagogów, toteż 1.X 1947r. zaangażowano go do pracy w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej i Liceum Muzycznym. Wykształcił kilku znakomitych muzyków. Klasę waltorni w 1950r. ukończył u Heisego Edwin Gollnik, a klasę puzonu Staniław Błażejak. W 1955r. Bydgoszcz opuścił Arnold Rezler i wkrótce ściągnął do Warszawy najzdolniejszego waltornistę Edwina Gollnika i świetnego trębacza Maksymiliana Heise. W Filharmonii Warszawskiej grał na trąbce, po kilku latach zaangażował się do pracy w orkiestrze Teatru Wielkiego. Z tymi zespołami zwiedził prawie cały świat i uzyskał miano wirtuoza. W 1970r. przeszedł na emeryturę.

Maksymilian Heise urodził się 23.V 1905r. w Koronowie w rodzinie bednarza Pawła i Otylii z domu Kostkowskiej. Zmarł w Warszawie 1.XII 1978r. Spoczywa na cmentarzu Komunalnym w Warszawie przy ul. Wójcickiej. [R.K]

Wydarzenia

Instytucje

Atrybuty

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw