Banner2

OSOBY

Rymarczyk Mieczysław

Dane

Imię

Mieczysław

Nazwisko

Rymarczyk

Miejsce urodzenia

Zgierz

Miejsce śmierci

Bydgoszcz

Tytuł akademicki

prof.

Biografia

Mieczysław Rymarczyk - dyrygent, pedagog.

W 1945 roku rozpoczyna naukę w Konserwatorium Muzycznym w Łodzi w klasie akordeonu prof. Bromirskiej. Dwa lata później zaczął także naukę na klarnecie w klasie prof. Króla. Studia wyższe rozpoczął w 1950 roku w PWSM w Łodzi. Początkowo studiował na Wydziale Pedagogicznym (później Wydział Wychowania Muzycznego), który ukończył w 1953 roku, następnie na Wydziale Teorii, Kompozycji i Dyrygentury - specjalność dyrygentura, który ukończył w klasie prof. Tomasza Kiesewettera w roku 1958. W latach 1956-1968 sprawował kierownictwo artystyczne chóru i orkiestry Zakładów Przemysłowych Barwników "Boruta" w Zgierzu, natomiast od 1 maja 1971 roku do 31 grudnia 1972 roku pełnił funkcję kierownika muzycznego Zespołu Pieśni i Tańca Łódzkiego Domu Kultury w Łodzi.

W 1967 roku Mieczysław Rymarczyk rozpoczął pracę z młodzieżą Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. St. Moniuszki w Łodzi, gdzie do 1973 roku uczył teorii muzyki, czytania partytur, dyrygowania, instrumentacji, a także prowadził orkiestrę szkolną.

1 stycznia 1957 roku Teatr Wielki w Łodzi (wówczas "Opera Łódzka") zaproponował mu etat kierownika chóru, a później dyrygenta. Pracował tam bez przerw do 31 sierpnia 1975 roku, początkowo prowadząc chór, później przygotowywał i samodzielnie prowadził spektakle operowe, operetkowe, baletowe i okazjonalne widopwiska muzyczne.

Oprócz pracy w łódzkim Teatrze Wielkim współpracował także z orkiestrą Państwowej Filharmonii w Łodzi, z którą, szczególnie w latach 50. i 60., prowadził wiele koncertów zarówno w samej Łodzi, jak i poza nią.

W roku 1972 Mieczysław Rymarczyk rozpoczął pracę dydaktyczną w PWSM w Łodzi na Wydziale Pedagogicznym. Prowadził tam zajęcia z dyrygowania, czytania partytur, instrumentacji, a także zespół akordeonowy.

Kiedy w 1975 roku otrzymał propozycję pracy w bydgoskiej PWSM, przeniósł się do Bydgoszczy wraz z całą rodziną, gdzie przez 3 lata pełnił funkcję dyrygenta w Teatrze Muzycznym Opery i Operetki. Jego zmysł organizatorski oraz wybitne osiągnięcia artystyczne sprawiły, że to właśnie prof. Rymarczykowi zaproponowano budowanie struktur organizacyjnych Wydziału Wychowania Muzycznego, który powołano do życia w 1975 roku jako drugi wydział (po Wydziale Instrumentalnym) filii łódzkiej PWSM w Bydgoszczy. Dzięki inicjatywie Rymarczyka już w pierwszym roku istnienia wydziału powołano klasy dyrygowania, które wraz z innymi przedmiotami kierunkowymi i pochodnymi tworzyły strukturę pierwszej siatki godzin dydaktycznych. W 1977 roku z uwagi na potrzeby rozwojowe Uczelni rozpoczęto starania o otwarcie przewodu kwalifikacyjnego dla Mieczysława Rymarczyka. Z uwagi na znaczący dorobek artystyczny i wieloletnie doświadczenie pedagogiczne, w 1979 roku otrzymał dokument końcowy postepowania przewodu z wynikiem bardzo dobrym (nadana przez rektora PWSM w Poznaniu - prof. S. Stuligrosza), co dało podstawy do zatrudnienia Go od 1 października 1980 roku na stanowisku docenta w PWSM w Bydgoszczy. W uznaniu zasług artystyczno-pedagogicznych 1 października 1991 roku rektor Akademii Muzycznej prof. Franciszek Woźniak mianował Mieczysława Rymarczyka na stanowisko profesora nadzwyczajnego. Przez wiele lat Rymarczyk pełnił funkcję dziekana Wydziału Wychowania Muzycznego. Początkowo był dziekanem od 1 września 1980 roku do 30 sierpnia 1981 roku. Następnie objął ponownie funkcję dziekana po Jerzym Dubrowińskim od 1 września 1987 do 30 sierpnia 1990 i od 1 września 1990 aż do dnia śmierci, czyli 18 marca 1993 roku. W latach 1985-1993 pełnił rolę kierownika Katedry Prowadzenia Zespołów Muzycznych.

Mieczyław Rymarczyk otrzymał wiele odnaczeń i wyróżnień za swą wybitną działalność artystyczną i pedagogiczną. W 1978 przyznano Mu nagrodę Ministra Kultury III st., a pięć lat później Nagrodę Ministra Kultury II st. Za całokształt pracy pedagogicznej otrzymał dwukrotnie (1980, 1986) Nagrodę Rektora Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W 1983 roku Senacka Komisja Nagród i Ozdnaczeń przyznała Mu Złoty Krzyż Zasługi.

Zobacz:

Mariusz Kończal, Mieczysław Rymarczyk. Wspomnienie o profesorze, w: Nauczyciele muzyki na Pomorzu i Kujawach, pod red. A. Kłaput-Wiśniewskiej, Bydgoszcz 2008, ss. 235-249.

Alicja Weber, Rymarczyk Mieczysław, [hasło w:] Bydgoski Leksykon Operowy, Z. Pruss [red.], Bydgoszcz 2002.

Instytucje

Atrybuty

Ilość powiązanych elementów: 1

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw