Banner2

OSOBY

Sari Ada

Dane

Imię

Ada

Nazwisko

Sari

Miejsce urodzenia

Wadowice

Miejsce śmierci

Ciechocinek

Biografia

Sari Ada - śpiewaczka

 

Śpiewaczka uważana za największą legendę w dziejach polskiej opery. Właściwe jej nazwisko brzmiało Jadwiga Schayer, a była córką burmistrza Starego Sącza, adwokata Edwarda Schayera, urodzona w Wadowicach. Zmarła w Ciechocinku podczas pobytu w kurorcie na kuracji. Pseudonim sceniczny Ada Sari przyjęła po debiucie w teatrze w Rzymie, który był początkiem światowej kariery polskiej artystki, zwanej „królową koloratury”. Odnosiła sukcesy na scenach Europy, Ameryki oraz Wysp Brytyjskich. Na scenie Opery Warszawskiej zadebiutowała w partii Gildy w operze „Rigoletto” G. Verdiego  w 1917 r.

W okresie dwudziestolecia międzywojennego 1920-1939, mimo wielu zagranicznych wojaży, występowała także w polskich teatrach operowych: w Poznaniu, Warszawie i we Lwowie. Dawała także recitale. Był to okres najświetniejszego rozwoju jej kariery artystycznej. W latach 1926-1927, 1929 i 1930 występowała kilkakrotnie w Bydgoszczy.

Po II wojnie światowej artystka zajęła się pracą pedagogiczną. Piękno, które przekazywała podczas swoich występów słuchaczom, zostało później w niej samej. Dzieliła się mądrością i wiedzą z młodzieżą, wykształciła wiele znakomitych śpiewaczek. Jej uczennicami były w latach 50. także śpiewaczki-solistki bydgoskiego Studia Operowego, m. in. Lidia  Brzezińska i Eugenia Gwieździńska.

wg Alicja Weber, Sari Ada, [hasło w:] Bydgoski Leksykon Operowy, pod red. Z. Prussa, Bydgoszcz 2002.

Atrybuty

Ilość powiązanych elementów: 1

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw