Banner2

OSOBY

Staniszewski Zbigniew

Dane

Imię

Zbigniew

Nazwisko

Staniszewski

Miejsce urodzenia

Tuchola

Biografia

Zbigniew Staniszewski – dyrygent (ur. 16.2.1956 Tuchola)

 

Z rodzicami zamieszkał w Gdyni, gdzie ukończył Technikum Hotelarskie. Znajomość języków obcych, którą zdobył w szkole, w tym języka angielskiego, niemieckiego i arabskiego bardzo przydała mu się w przyszłej pracy zawodowej.

Wykształcenie muzyczne zdobywał w nietypowy sposób. Wpierw studiował dwa lata w PWSM w Gdańsku, w klasie klarnetu, następnie przeniósł się do Katowic, gdzie uzyskał dyplom muzyka instrumentalisty w zakresie gry na klarnecie. Następnie zaczął studia dyrygentury w Warszawie, w klasie wybitnego dyrygenta prof. Bogusława Madeya, a potem w PWSM w Poznaniu u prof. W. Krzemieńskiego. Drugi dyplom uzyskał z dyrygentury w 1978 r. Pierwszą jego pracą była funkcja asystenta dyrygenta w bydgoskiej operze za dyrekcji S. Renza. Z chwilą objęcia dyrekcji bydgoskiej opery przez A. Pałkę, Staniszewski odszedł do Filharmonii i Opery Bałtyckiej, której dyrektorem artystycznym był wtedy Zbigniew Chwedczuk. W 1983 r. Staniszewski otrzymał propozycję objęcia kierownictwa Toruńskiej Orkiestry Kameralnej. Pracował z tym zespołem przez dwa sezony artystyczne. Prowadził liczne koncerty w tym 17 koncertów „Czterech pór roku” A. Vivaldiego, które zagrała Toruńska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Z. Staniszewskiego z udziałem znakomitego skrzypka Krzysztofa Jakowicza. W 1985 roku Staniszewski został ponownie zaangażowany do bydgoskiej opery, w której pracował przez kolejnych pięć lat jako dyrygent i kierownik muzyczny orkiestry. W tym czasie przygotował „Wesołe kumoszki z Windsoru” O. Nicolaia (1985), „Nauczyciel muzyki” G.B. Pergolesiego (1986) oraz z gościnnym dyrygentem Mieczysławem Dondajewskim polską prapremierę opery historycznej H. Swolkienia „Przemysław II” (1986).

W lecie 1989 r. Staniszewski wyjechał na kurs dyrygencki do Londynu, który prowadził Loorin Maazel. Tam poznał arabskiego księcia, syna szejka, który jak się okazało, interesował się muzyką poważną. Dzięki tej znajomości otrzymał niedługo potem zaproszenie do Emiratów Arabskich  - do Dubaju. Zanim jednakże podjął pracę na Bliskim Wschodzie , objął na dwa lata (1990-1992) funkcję dyrektora artystycznego opery w Zadarze w Jugosławii. Następnie przez osiem lat (1992-2000) pracował na kontrakcie w Abu Dhabi w jednym ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, prowadząc około 26-osobową orkiestrę, złożoną z muzyków arabskich.

Obecnie mieszka w Bydgoszczy. Żona Z. Staniszewskiego – Czesława była przez wiele lat solistką Zespołu Madrygalistów Capelli Bydgostiensis.

 

wg Alicja Weber, Staniszewski Zbigniew, [hasło w:] Bydgoski Leksykon Operowy, pod red. Z. Prussa, Bydgoszcz 2002.

Instytucje

Atrybuty

Ilość powiązanych elementów: 1

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw