Banner2

OSOBY

Zagórzanka Barbara

Dane

Imię

Barbara

Nazwisko

Zagórzanka

Miejsce urodzenia

Kazimierzowo

Biografia

Zagórzanka Barbara (ur. 1938 w Kazimierzowo) – śpiewaczka-solistka (sopran)

 

Czołowa solistka scen operowych w Bydgoszczy, Poznaniu i Warszawie. W 1960 r. ukończyła Szkołę Muzyczną II stopnia w Szczecinie w klasie Janiny Wyrzykowskiej. W tymże roku, po przesłuchaniach, została przyjęta do bydgoskiej opery przez pierwszego dyrektora tej sceny Feliksa Kłodzińskiego, gdy instytucja otrzymała status państwowej opery. W Bydgoszczy Barbara Zagórzanka stawiała pierwsze kroki na scenie. Zadebiutowała w tytułowej partii Madame Butterfly w operze G. Pucciniego pod tym samym tytułem. Miało to miejsce podczas spektaklu prowadzonego przez Zdzisława Bytnara, ówczesnego kierownika muzycznego opery.

Frapowała widzów bydgoskich m.in. jako Blonda „Uprowadzeniu z Seraju” W.A. Mozarta (1964), Micaela w „Carmen” G. Bizeta, Tosca w „Tosce” G. Pucciniego. Jej rozwój artystyczny na bydgoskiej scenie, z którą związana była do 1967 r., postępował bardzo szybko. Otrzymywała duże role zarówno w operach m.in. Tatiany w „Eugeniuszu Onieginie” P. Czajkowskiego, jak i w operetkach, m.in. Hanny Glawari w „Wesołej wdówce” F. Lehara (1966). Kreacją tytułowej Toski, której premiera odbyła się w 1966 r. podbiła serca wszystkich widzów.

Była pierwszą laureatką plebiscytu bydgoskiej publiczności – „Złotej Maski”.

W 1967 r. B. Zagórzanka zdobyła wysoką lokatę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Pradze w tym roku otrzymała propozycje pracy w Teatrze Wielkim w Poznaniu, dokąd przeniosła się. W 1981 r. (wg innych źródeł w 1979 r.) została solistką sceny narodowej w Warszawie.

Na bydgoskiej scenie B. Zagórzanka występowała gościnnie, często z okazji kolejnych jubileuszy tego teatru – 25-, 30-, 35- i 40-lecia, zarówno w spektaklach, jak i koncertach, galach operowych, także w nowym, budującym się gmachu opery.

Barbara Zagórzanka mieszka w Warszawie. Mężem artystki jest Mieczysław Pożarski, były koordynator pracy artystycznej w bydgoskiej operze.

wg Alicja Weber, Zagórzanka Barbara, [hasło w:] Bydgoski Leksykon Operowy, pod red. Z. Prussa, Bydgoszcz 2002.

Zobacz:

http://www.grupalakme.eu/pl/barbara-zagorzanka

http://maestro.net.pl/document/biografie/Zagorzanka.pdf 

Instytucje

Ilość powiązanych elementów: 1

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw