Banner2

OSOBY

Sebastiani Johann

Dane

Imię

Johann

Nazwisko

Sebastiani

Miejsce urodzenia

Weimar

Data urodzenia

1622

Miejsce śmierci

Królewiec

Data śmierci

1682

Biografia

Urodził się w 1622 r. w Weimarze, zmarł w 1682 w Królewcu. Po studiach we Włoszech osiedlił się w Królewcu (od ok. 1650), gdzie został do końca życia. Od 1661 pracował jako kantor katedralny w tamtejszym kościele św. Wojciecha (od 1525 świątynia ewangelicka). W 1663 został mianowany przez elektora brandenburskiego kapelmistrzem dworskim. Funkcję tę pełnił do 1679.

Sebastiani znany jest prawie wyłącznie jako twórca pasji Das Leyden und Sterben unsers Herrn und Heylandes Jesu Christi nach dem heiligen Matthaeo z 1663 roku, wzorowanej na pasji Heinricha Schütza, w której prawdopodobnie po raz pierwszy pojawiają się w wersy chorałowe. Jest również autorem okolicznościowej arii upamiętniającej śmierć ks. Bogusława Radziwiłła pt. Christliche Betrachtung des Todes der Durchläuchtigste Fürst und Herr Boguslav Radziwill (Chrześcijańskie rozważania nad śmiercią Najjaśniejszego Księcia i Pana Bogusława Radziwiłła), odnalezionej w zbiorach muzycznych Biblioteki Głównej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (sygnatura Pol.7.III 655-724). Żadne źródła nie potwierdzają tego, że Sebastiani znał osobiście księcia lub dla niego pracował; wiadomo tylko, że Radziwiłł był silnie związany z Królewcem, a w uświetnienie jego pogrzebu w 1669 r. zaangażowali się wszyscy znaczni obywatele miasta.

Małgorzata Lisecka, Nieznana aria Johanna Sebastianiego ze zbiorów Biblioteki Głównej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w: Czasy – Muzyka – Twórcy na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2014, ss. 9 - 21.

Opracowała: Monika Biesaga

Publikacje

Atrybuty

Ilość powiązanych elementów: 3

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw