Banner2

OSOBY

Obst Marian

Dane

Imię

Marian

Nazwisko

Obst

Data urodzenia

1911

Data śmierci

1979

Biografia

Dyrygent, muzykolog, kompozytor; kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemia Bydgoska" w latach 1965-1966.

Marian Obst urodził się w roku 1911, zmarł w 1979. Był absolwentem Konserwatorium Muzycznego w Poznaniu w klasie Stanisława Wiechowicza. Związany początkowo z Filharmonią Poznańską, w 1952 roku przeniósł się do Gdańska, gdzie pełnił rolę dyrygenta w Filharmonii Bałtyckiej. Następnie rozpoczął działalność pedagogiczną w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku i Sopocie.

W Zespole Pieśni i Tańca "Ziemia Bydgoska" był nie tylko kierownikiem artystycznym, ale również autorem największej (poza dorobkiem Longina Orskiego) liczby opracowań. W materiałach źródłowych pozostały 33 opracowania pieśni i tańców ludowych, obejmujących głównie regiony Kujaw, Pomorza oraz Krajny. Na podstawie jednej wybranej pieśni tworzył również kilkunastominutowe utwory zwane Finałami, np. Mały finał na temat melodii ziemi kaszubskiej „Stuk, stuk po podłodze”. W dość krótkim okresie działalności Mariana Obsta (1965-1966) współpracę z zespołem podjęli dwaj znani kompozytorzy: Henryk Jabłoński z Gdańska oraz Jerzy Młodziejowski z Poznania.

Agnieszka Ledzińska, Autorzy opracowań muzycznych dla Zespołu Pieśni i Tańca <<Ziemia Bydgoska>> w: Czasy – Muzyka – Twórcy na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2014, ss. 489-498.

Opracowała: Monika Biesaga

Publikacje

Instytucje

Atrybuty

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw