Banner2

OSOBY

Buchwald Wiktor

Dane

Imię

Wiktor

Nazwisko

Buchwald

Data urodzenia

1905

Data śmierci

1988

Biografia

Kompozytor, aranżer, dyrygent, kierownik artystyczny, pedagog.

Wiktor Buchwald urodził się w roku 1905, zmarł w 1988. Ukończył Konserwatorium Muzyczne w Poznaniu pod kierunkiem Stefana B. Poradowskiego, Władysława Raczkowskiego i Stanisława Wiechowicza. W latach okupacji uczył w tajnych kompletach (jego uczniem był m.in. Józef Szurka).

Współpracował jako konsultant i kompozytor z wieloma zespołami pieśni i tańca na Kujawach i w Wielkopolsce, jak np. z Zespołem Pieśni i Tańca "Ziemia Bydgoska". Dla grupy tej opracował utwory przeznaczone na chór i orkiestrę, m.in. Pieśń dzieci ziemi bydgoskiej do słów Andrzeja Baszkowskiego oraz  tańce regionalne - Taniec kaszubski, Polka warszawska, Suita mazurska. Utwór Pieśń dzieci ziemi bydgoskiej napisany był specjalnie dla zespołu i pełnił rolę hymnu, otwierającego większe koncerty. Obecnie w zbiorach grupy nie ma partytur tańców regionalnych kompozytora, dowiadujemy się o nich jedynie z wykazu zamieszczonego w Kronice zespołu.

Agnieszka Ledzińska, Autorzy opracowań muzycznych dla Zespołu Pieśni i Tańca <<Ziemia Bydgoska>> w: Czasy – Muzyka – Twórcy na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2014, ss. 489-498.

Opracowała: Monika Biesaga

Publikacje

Atrybuty

Ilość powiązanych elementów: 2

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw