Banner2

OSOBY

Szymański Włodzimierz

Dane

Imię

Włodzimierz

Nazwisko

Szymański

Miejsce urodzenia

Poznań

Biografia

Włodzimierz Szymański - dyrygent, specjalista muzyki dawnej, w latach 1971-1990 dyrektor artystyczny Capelli Bydgostiensis

Urodził się w 1944 r. w Poznaniu. Jako chłopiec śpiewał w Chórze Chłopięcym Jerzego Kurczewskiego, a jako młodzieniec w Poznańskich Słowikach Stefana Stuligrosza. Ukończył Akademię Muzyczną w Poznaniu (u prof. Witolda Krzemieńskiego) i zdobywał pierwsze dyrygenckie doświadczenia, prowadząc Studencki Zespół Madrygalistów.

W 1967 r. przyjechał do Bydgoszczy i przez trzy lata odbywał staż asystencki u kierującego wówczas Capellą Bydgostiensis Stanisława Gałońskiego. W 1971 r. został dyrektorem artystycznym tego zespołu. Pod jego wodzą Capella Bydgostiensis poszerzyła grono śpiewaków, wzbogaciła instrumentarium oraz repertuar o zrekonstruowane utwory mistrzów z ubiegłych wieków. Uczestniczył wraz z zespołem we wszystkich ważniejszych festiwalach krajowych i odbywając zagraniczne tournee. Wprowadził do programów repertuarowe nowinki, dokonując szeregu prawykonań, np. „Pasji wg św. Łukasza” Telemanna oraz licznych pozycji muzyki staropolskiej. Wraz ze swoim zespołem dokonał wielu nagrań, utrwalając na taśmach i płytach dawną polską literaturę muzyczną - od średniowiecza, poprzez renesans, na baroku i wczesnym klasycyzmie kończąc. Nagrał też sporo dzieł baroku europejskiego: J.S. Bacha, G.P. Telemanna, G.F. Haendla, A. Vivaldiego. Niektóre koncerty opatrywał muzykologicznym komentarzem lub formą skróconego wykładu. Występował również na antenie radiowej i w telewizyjnych programach z misją popularyzacji muzyki dawnej.

W 1990 r. opuścił Bydgoszcz i związał się z Warszawską Operą Kameralną, gdzie uruchomił Scenę Barokową. Prowadził również orkiestrę kameralną warszawskiej Akademii Muzycznej „Camerata Academia”, z którą odbył liczne podróże po Belgii, Holandii i Francji. Prowadził koncerty symfoniczne w polskich filharmoniach (Gdańsk, Bydgoszcz, Rzeszów, Szczecin, Lublin, Kraków) oraz współpracował z krajowymi i zagranicznymi orkiestrami kameralnymi.

W sezonie 1993/1994 był dyrektorem artystycznym i dyrygentem Toruńskiej Orkiestry Kameralnej. Rozpoczął również współpracę z Operą Nova oraz Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy. Pod koniec lat 90. podjął nieudaną próbę utworzenia w Bydgoszczy profesjonalnego chóru chłopięcego.

Wydarzenia

Atrybuty

Ilość powiązanych elementów: 1

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw