Banner2

OSOBY

Magdziński Teofil

Dane

Imię

Teofil

Nazwisko

Magdziński

Miejsce urodzenia

Szamotuły

Miejsce śmierci

w pociągu k. Zbąszyn

Biografia

 Magdziński Teofil  ur. 13 X 1818 w Szamotułach. W latach 1827-1834 uczęszczał do Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu, następnie jako wolny słuchacz na wydział filozoficzny Uniwersytetu Wrocławskiego. Po egzaminie dojrzałości studiował prawo, lecz po kilku miesiącach został skreślony z listy studentów.  

 

Wspólzałożyciel Towarzystwa Literacko-Słowiańskiego we Wrocławiu. Od 1845 działał w konspiracyjnymTowarzystwie Demokratycznym Polskim, wyznaczony na naczelnika powstania na Żmudzi, wytropiny przez carskich agentów, aresztowany przez pruską policję i osadzony w cytadeli w 1846. Zbiegł do Francji, od 1848 zastępca dowódcy Legionu Polskiego we Francji. 1849 Powrócił do kraju zamieszkał w Szamotułach, Zwązał się z Ligą Polską. Brał udział w Powstaniu Styczniowym, po jego upadku osiadł w latach 60. w Bydgoszczy. Z jego inicjatywyw powstało 27 X 1872 Towarzystwo Przemysłowe, przy którym działał teatr amatorski, kółko śpiewacze, przekształcone w 1882 roku w Towarzystwo Śpiewu Halka w Bydgoszczy. Działał w Bydgoskim Towarzystwie Pomocy naukowej, w Radzie Miejskiej, poseł do parlamentu Rzeszy, w komisji petycyjnej i budżetowej. Domagał się przywrócenia języka polskiego, ustaw prorolniczych.W latach 1874-1889 członek Zwyczajny Poznańskiego Towarzystwa Nauk.

Zmarł nagle 1 II 1889 w pociągu do Zbąszynka. Pochowany został na cmentarzu Starofarnym. Jego pogrzeb stał się manifestacją narodową, uczestniczyli w nim wszyscy polscy posłowie do sejmu prosukiego i parlamentu rzeszy.  Od 1932 roku jego imię nosi jedna z bydgoskich ulic.

zob. J. Kutta (red.), Bydgoski Słownik Biograficzny  s. 96-99

Instytucje

Atrybuty

Ilość powiązanych elementów: 1

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw