Banner2

OSOBY

Masełkowski Władysław

Dane

Imię

Władysław

Nazwisko

Masełkowski

Miejsce urodzenia

Koronowo

Miejsce śmierci

nieznane

Biografia

Masełkowski Władysław - chorąży Wojska Polskiego, kapelmistrz, dyrygent. Urodził się 4 IX 1881 w rodzinie Piotra i Józefy zd. Fabianowskiej.). Pochodził z Koronowa. Ukończył szkole ludowej w Koronowie. Uczył się gry na fortepianie u Franciszka Bartza w Koronowie. W 1912 założył rodzinę i zamieszkał w Bydgoszczy. Dokształcał się w Konserwatorium w Poznaniu.

W 1924 roku objął stanowisko kapelmistrza Plutonu Trębaczy 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich, pracował w nim do 1929 roku.. Skompletował zestaw nut, śpiewników, opracowań muzycznych. Jego staraniem zakupiono w bydgoskiej formie Kiełbicha nowe instrumenty dla zespołu rozrywkowego i kameralnego działającego a ramach tej orkiestry. Odszedł z wojska na własną prośbę.

 w latach 1924-1928 dyrygował chórem „Halka”. Jako dyrygent tego zespołu współpracował z orkiestrami wojskowymi – organizując wspólne koncerty chóru i orkiestr 61 i 62 PP Wlkp.i 15 PAL. W 1926 roku pod dyrekcja Masełkowskiego wykonano Poloneza P. Maszyńskiego, Dwie dole W. Lachmana i Wędrownych śpiewaków A. Klerka.  Z udziałem 80 chórzystów i 120 muzyków.

W 1930 Masełkowscy zamieszkali w Bydgoszczy przy Nakielskiej 70, prowadzili przy V Śluzie restaurację i kawiarnię. Z byłych muzyków wojskowych zorganizował zespół kameralny i rozrywkowy, zapraszał także muzyków z 61 pod dyr. P. Kuczery.;

Zob. Z. Pruss (red.) Bydgsoki Leksykon Muzyczny, KPTK Bydgoszcz, 2004, s. 350. 

Instytucje

Atrybuty

Ilość powiązanych elementów: 2

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw