Banner2

OSOBY

Prentki Franciszek

Dane

Imię

Franciszek

Drugie imię

Marian

Nazwisko

Prentki

Miejsce urodzenia

Berlin

Miejsce śmierci

Bydgoszcz

Biografia

Prentki Franciszek   (1910-1988)  - muzyk, reżyser muzyczny, krótkofalowiec. Franciszek Marian Prentki, syn Franciszka i Anny z domu Andrzejewska, urodził się 5 VII 1910 r. w Berlinie. Do Bydgoszczy przybył z Berlina w 1920 r. Krótko po ukończeniu szkoły ludowej, w 1925 r. przyjęty do elewów 62 Pułku Piechoty Wielkopolskiej. Rozpoczął naukę gry na oboju, klarnecie, fagocie, a nieco później na saksofonie. W 1932 r. zdał egzamin muzyczny, a dwa lata później otrzymał stopień kaprala zawodowego. Grał w orkiestrze dętej, symfonicznej i kameralnej. Posiadał zdolności manualne  - techniczne i zamiłowanie do pracy radiowej. Otrzymał zgodę dowództwa pułku na przynależność do krótkofalowców. Z wyjątkiem okupacji niemieckiej, aż do stanu wojennego w 1981 r. pracował na krótkofalówce.  Doskonale sprawdził się na stanowisku realizatora muzycznego, przyczyniając się do utrwalania audycji orkiestry Polskiego Radia pod dyrekcja Arnolda Rezlera (1946-1955).  Długoletni redaktor muzyczny Polskiego Radia w Bydgoszczy – prowadził znany i słuchany cykl audycji ukazujących tradycję pomorskiego śpiewactwa „A jednak Pomerania cantat”.

Pracował jako reżyser muzyczny – w Filharmonii Pomorskiej im. I.J.Paderewskiego nagrywając koncerty i audycje muzyczne.

W latach 1955-1963 był chórmistrzem chóru „Halka”. Przez kilka lat dyrygował chórem „Orfeusz” w Śliwicach w powiecie tucholskim.

Młodszy brat Franciszka, Feliks Prentki, także muzyk 62 Pułku Piechoty Wielkopolskiej, grający na saksofonie tenorowym i fagocie, poległ 17 IX 1939r.w rejonie bitwy na Bzurą.

Na emeryturę przeszedł w 1975 r.

 

Zmarł 8 V 1988 r. w Bydgoszczy i spoczywa na cmentarzu parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy przy ul. Juliusza Kossaka w Bydgoszczy.

 R. Kuczma, Prentki Franciszek, [hasło] w: Bydgoski Leksykon Muzyczny, Z. Pruss [ red.] Bydgoszcz 2004, s. 471

Wydarzenia

Instytucje

Atrybuty

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw