Banner2

OSOBY

Radwan Józef

Dane

Imię

Józef

Nazwisko

Radwan

Miejsce śmierci

Kraków

Tytuł akademicki

prof.

Biografia

Józef Radwan - organista, chórmistrz, dyrygent

Do szkoły podstawowej uczęszczał w Makowie Podhalańskim. W 1955 r. rozpoczął naukę w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej w Krakowie. W 1966 r. ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie w klasie organów prof. Józefa Chwedczuka, a także w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu w klasie dyrygentury prof. Zbigniewa Chwedczuka. W 1955 roku rozpoczyna naukę w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej w Krakowie.

W latach 1963-1972 związany etatowo z Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy. Przez pierwsze 4 lata był (obok Andrzeja Bujakiewicza) asystentem Stanisława Gałońskiego w "Capelli Bydgostiensis". Prowadził chór chłopięcy i grał na organach. W latach 1967-1969 był asystentem przy Zbigniewie Chwedczuku, a następnie pełnił funkcję samodzielnego dyrygenta bydgoskiej Orkiestry Symfonicznej. Był też konsultantem muzycznym w Dziale Upowszechniania FP i przez pewien czas zastępcą kierownika artystycznego. W 1970 r. w I Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów w Katowicach zdobył II nagrodę. 

W 1971 r. został skierowany na stypendium w Moskwie i Leningradzie, gdzie był asystentem Kiryła Kondraszyna (Filharmonia Moskiewska) i Ilji Mussina (Konserwatorum w Leningradzie). W 1972 r. powrócił do Krakowa, gdzie objął funkcję II dyrygenta orkiestry symfonicznej Państwowej Filharmonii im. K. Szymanowskiego. Oprócz pracy artystycznej, prowadził klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej w Krakowie. Tytuł profesora otrzymał w 1998 roku.

Zobacz:

http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Radwan_(dyrygent)

Pruss Zdzisław, Weber Alicja, Kuczma Rajmund: Bydgoski leksykon muzyczny. Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo Kulturalne. Bydgoszcz 2004, str. 486

Instytucje

Atrybuty

Ilość powiązanych elementów: 2

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw