Banner2

OSOBY

Toczyska Stefania

Dane

Imię

Stefania

Nazwisko

Toczyska

Miejsce urodzenia

Grudziądz

Tytuł akademicki

mgr

Biografia

Stefania Toczyska (z d. Krzywińska) - śpiewaczka, mezzosopran,

Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku w klasie śpiewu Barbary Iglikowskiej (dyplom w 1973). Jest laureatką międzynarodowych konkursów wokalnych w Tuluzie (1971, II nagroda), Paryżu (1972, II nagroda) i s-Hertogenbosch (1973, II nagroda).

Na scenie zadebiutowała w 1972 w Operze Bałtyckiej partią Jadwigi w Strasznym dworze Stanisława Moniuszki. Stworzyła tam wiele kreacji, w tym rolę tytułową w Carmen Georgesa Bizeta, partię Dalili w Samsonie i Dalili Camille'a Saint-Saënsa, Leonory w Faworycie Gaetano Donizettiego oraz bohaterek kilku oper Giuseppe Verdiego. Występowała też w przedstawieniach operetkowych (Student żebrak Karla Millöckera, Noc w Wenecji i Zemsta nietoperza Johanna Straussa).

Od początku swojej solowej kariery współpracowała z chórem męskim "Echo" w Grudziądzu. Śpiewała na wielu scenach Europy i Ameryki. Międzynarodową karierę rozpoczęła w 1977 kreacją Amneris w Aidzie Verdiego w teatrze operowym w Bazylei. Występuje w repertuarze oratoryjno-kantatowym.

W 2000 była przewodniczącą jury Ogólnopolskiego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w Bytomiu.

W 2009 została odznaczona Medalem Prezydenta Bydgoszczy.

Stefania Toczyska mieszka na stałe w Wiedniu.

Zobacz:

http://www.culture.pl/baza-muzyka-pelna-tresc/-/eo_event_asset_publisher/eAN5/content/stefania-toczyska

por. Anna Janosz-Olszowy, Amatorski ruch chóralny w Grudziądzu - przeszłość i czas teraźniejszy, w: ZN 14 AM Bydgoszcz 2000.

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw