Banner2

OSOBY

Rutkowski Ludwik

Dane

Imię

Ludwik

Nazwisko

Rutkowski

Miejsce urodzenia

Bierzgłowo

Miejsce śmierci

Toruń

Tytuł akademicki

prof.

Biografia

Ludwik Rutkowski - wieloletni organista w Bazylice św. Janów w Toruniu oraz dyrygent toruńskich chórów kościelnych i świeckich

Syn Piotra i Marianny z Nalaskowskich. Żonaty z Gertrudą z domu Klaman, z którą miał dwie córki: Marię (ur. 1940) i Eugenię (ur. 1947). Jest pochowany na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu.

Ukończył niemiecką szkołę elementarną. Uczęszczał do Konserwatorium Muzycznego Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego. Naukę kontynuował w Diecezjalnej Szkole Organistowskiej w Pelplinie. W 1927 r. uzyskał w Pelplinie świadectwo dojrzałości oraz tytuł dyplomowanego organisty.

W 1929 r. został organistą w Bazylice katedralnej św. Janów w Toruniu. Jednocześnie został dyrygentem działającego przy niej chóru Towarzystwa świętej Cecylii. Funkcje tę pełnił przez 50 lat, do 1979 r. Zapewniał też oprawę muzyczną liturgii w kaplicy Domu Prowincjalnego Sióstr Elżbietanek przy ul. Żeglarskiej. W 1932 r. został ponadto dyrygentem chóru świeckiego Towarzystwa Śpiewu "Lutnia". Z dyrygowania "Lutnią" zrezygnował w 1947 r. (zgodnie ze stanowiskiem ówczesnych władz posada organisty kościelnego wykluczała jednoczesne dyrygowanie chórem świeckim).

W 1952 r. Kuria Biskupia w Pelplinie nadała mu honorowy tytuł Profesora Muzyki Kościelnej. W 1962 r. za zasługi dla rozwoju śpiewactwa i muzyki kościelnej papież Jan XXIII nadał mu tytuł Szambelana Papieskiego oraz odznaczył Krzyżem Rycerskim Orderu świętego Grzegorza Wielkiego - najwyższym odznaczeniem papieskim przyznawanym osobom świeckim.

Zobacz:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ludwik_Rutkowski

Zobacz również:

Aleksandra Grucza-Rogalska, Działalność organistowska i dyrygencka prof. Ludwika Rutkowskiego w Bazylice św. Jana w Toruniu, [w:] Musica ecclesiastica, pod red. A. Kłaput-Wiśniewskiej, ks. A. Filabera, Bydgoszcz 2009.

 

Atrybuty

Ilość powiązanych elementów: 2

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw