Banner2

OSOBY

Gorczycki Grzegorz

Dane

Imię

Grzegorz

Drugie imię

Gerwazy

Nazwisko

Gorczycki

Miejsce urodzenia

Rozbark k. Bytomia

Miejsce śmierci

Kraków

Biografia

Grzegorz Gerwazy Gorczycki urodzony ok 1665-1667 w Rozbarku k. Bytomia zm. 30. 04.1734 w Krakowie. Polski kompozytor duchowny, Studiował w Pradze (1678-1683) i w Wiedniu (1689)
W latach 1692 -1694 był nauczycielem retoryki i poetyki w Akademii Chełmińskiej (Culmensis), kierował miejscowym zespołem muzycznym, następnie przebywał w Krakowie, gdzie otrzymał święcenia kapłańskie. W Chełmnie piastował godność rektora oraz kierował miejscowym zespołem muzycznym W 1694 roku osiadł w Krakowie gdzie do śmierci był kapelmistrzem kapeli na Wawelu. Od 1702 roku sprawował seniorat w kapeli angelistów. Pełnił liczne funkcje kościelne.

Twórczość:

 utwory utrzymane w stile antico (palestrinowski)-  Missa paschalis, Missa rorate, Ave Maria, Sepulto Domino, Judica me, Tota pulchra es Maria, Crudelis Herodes, Deus tuorum militum, Jesu corona Virginum, Tristes erant Apostoli, In virtue tua, Os  iusti, Justus ut palma florebitutwory utrzymane w stile moderno z wykorzystaniem techniki koncertującej   Completorium na 9 gł, Laetatus sum, Litania De providentia Divina, na 13 gł.

kompozycje instrumentalne  Balowy polonez , ouvertura  nie zachowały się.

 

wg. Encyklopedia muzyki PWN 1995 

 

Instytucje

Atrybuty

Ilość powiązanych elementów: 2

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw