Banner2

OSOBY

Wojciechowska Zdzisława

Dane

Imię

Zdzisława

Nazwisko

Wojciechowska

Miejsce urodzenia

Drezno

Miejsce śmierci

Ostromecko

Biografia

Zdzisława Wojciechowska – wiolonczelistka, nauczycielka szkół muzycznych w Bydgoszczy.

Uzyskała dyplom Miejskiego Konserwatorium Muzycznego w Poznaniu w 1932 r. w klasie prof. E. Butkiewicza. Była artystą muzykiem o wybitnych kwalifikacjach wirtuozowskich i pedagogicznych, członkiem orkiestry symfonicznej w Toruniu (1940-1941), następnie pracowała w Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Bydgoszczy (1945-1951), a później w Filharmonii Pomorskiej, pełniąc funkcję koncertmistrza.

Pracę pedagogiczną rozpoczęła w Miejskim Konserwatorium Muzycznym w Bydgoszczy (1929-1939), równocześnie ucząc w konserwatorium w Gdańsku (1930-1931) i Toruniu (1930-1933). W latach 1933-1939 nauczycielka gry na wiolonczeli w filii Lwowskiego Konserwatorium Muzycznego im. K. Szymanowskiego w Inowrocławiu. Z bydgoskimi szkołami muzycznymi (Państwowa Niższa Szkoła Muzyczna, Państwowa Średnia Szkoła Muzyczna, Liceum Muzyczne) związana była jako nauczyciel gry na wiolonczeli i prowadzący klasę kameralną od 1945 do 1971 r. Równocześnie była wykładowcą na Wydziale Instrumentalnym Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu. Jej absolwenci, uczniowie i zespoły kameralne zdobywały w latach 60. wysokie lokaty na ogólnopolskich przesłuchaniach szkół muzycznych II stopnia. Jej wychowankami ze szkoły średniej byli m.in. Roman Suchecki, przyszły rektor bydgoskiej Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego i Stanisław Firlej, laureat m.in. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Utrechcie, prof. Akademii Muzycznej w Łodzi.

Współpracowała z Państwowym Wydawnictwem Muzycznym w zakresie wydawnictw pedagogicznych dla szkół muzycznych. W 1982 r. została odznaczona za działalność artystyczną i pedagogiczną Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarła 24 sierpnia 1985 r. w Ostromecku.

Wydarzenia

Instytucje

Atrybuty

Ilość powiązanych elementów: 2

Media

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw