Banner2

OSOBY

Ismer Emil

Dane

Imię

Emil

Nazwisko

Ismer

Miejsce urodzenia

Opatówek

Miejsce śmierci

Bydgoszcz

Biografia

Ismer Emil  [1899-1980] – Organista, skrzypek, pedagog, uczył gry na różnych instrumentach muzycznych.

 

Nauczał w szkołach średnich języka rosyjskiego. Znał języki: słoweński, łużycki, serbski. Urodził się 2.I 1899 r. w miejscowości Opatówek w powiecie kaliskim. Rodzice, Wilhelm i Maria z d.Haupt, zadbali o jego wykształcenie. Szkołę średnią ukończył w Kaliszu, a w Poznaniu w 1929 r. Konserwatorium Muzyczne w klasie skrzypiec Zdzisława Jahnke. Od dziecka uczył się gry na organach, grał w kościołach w Kaliszu, Częstochowie i Poznaniu.

Do Bydgoszczy przyjechał w 1950 r. i zamieszkał przy ul.Poznańskiej 25/1, w małym domku w podwórzu. W tym samym roku objął funkcję organisty w kościele ewangelicko-augsburskim  przy placu Zbawiciela, gdzie grał do 1976r. W latach 1951-1955 uczył gry na skrzypcach w Państwowym Liceum Muzycznym przy ul.Gdanskiej 71. W tej szkole, a także w Liceum Ogólnokształcącym  nr 2 im.Mikołaja Kopernika  przy ul.Nowodworskiej 13 uczył języka rosyjskiego. Lubił pracować z dziećmi i młodzieżą, z wielkim zaangażowaniem uczył w Ognisku Muzycznym  przy Domu Harcerza, mającym swą siedzibę przy ul.Libelta 5. W 1956 r. założył tam i prowadził  Orkiestrę Dziecięco-Młodzieżową, składającą się z 42-50 muzyków. Ciekawy, i w Bydgoszczy nie spotykany , był skład instrumentalny tej orkiestry. Grało 14 akordeonistów, 14 na skrzypcach i altówkach, 14-22 na gitarach, mandolinach, bałałajkach i innych instrumentach szarpanych. Zespół ten z powodzeniem występował w szkołach, świetlicach, w sali „Strzelnicy” przy ul.Toruńskiej 30, w Teatrze Kameralnym przy ul.Grodzkiej i w Teatrze Polskim. W swoim mieszkaniu prowadził lekcje indywidualne i zespołowe na wielu instrumentach: skrzypcach, altówce, wiolonczeli oraz na wszystkich instrumentach szarpanych i akordeonie. Na szczycie domu, w którym mieszkał, znajdowała się następująca reklama: „Nauka gry na wszystkich instrumentach muzycznych. Nauczanie indywidualne i zbiorowe udziela Emil Ismer”. Całe swoje życie profesor Ismer poświęcił muzyce. Nauczanie sprawiało mu przyjemność, radował  się, kiedy młodzi ludzie grali i śpiewali. Często mawiał: „Więcej muzyki i śpiewu, mniej psoty i nudy.”

Mając 81 lat, zmarł w Bydgoszczy 22.III 1980r. i spoczywa na cmentarzu ewangelicko-augsburskim pw.Zbawiciela przy ul.Zaświat.  [R.K.]

 

Zobacz również:

 

Alicja Weber, Edukacyjno-artystyczna działalność Społecznego Ogniska Artystycznego nr 1 w Bydgoszczy w latach 1954-1974, [w:] Nauczanie muzyki na Pomorzu i Kujawach, pod red. A. Kłaput-Wiśniewskiej, Bydgoszcz 2007.

Atrybuty

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw