Banner2

OSOBY

Marczak-Faber Alicja

Dane

Imię

Alicja

Nazwisko

Marczak-Faber

Miejsce urodzenia

Hajnówka

Biografia

Marczak-Faberowa Alicja -prof. nadzwyczajny sztuk muzycznych, śpiewaczka, pedagog, zatrudniona w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na Wydziale Wokalno- Aktorskim od 1X 1982 r. Pierwszy dziekan tego wydziału w latach 1982-1987. Pełniła tę funkcje, tworząc podwaliny strukturalne, kadrowe i artystyczne pod funkcjonowanie ważnej dla uczelni i środowiska muzycznego miasta i regionu struktury kształcenia na poziomie wyższym artystów śpiewaków. Urodzona w Hajnówce w województwie białostockim. Ukończyła śpiew solowy na Wydziale Wokalnym Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie [1962]. Stanowisko docenta uzyskała w Akademii Muzycznej w Warszawie [1983], a na stanowisko profesora nadzwyczajnego mianowana została w 1991 r.

Jako koncertująca śpiewaczka występowała w repertuarze operowym, kantatowo-oratoryjnym i pieśniarskim, podczas licznych recitali, koncertów kameralnych, z zespołami i orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą.

W latach 1956-1958 była artystka chóru kameralnego Filharmonii Narodowej w Warszawie, a w latach 196o-1978 solistką estrady kameralnej.

Jednocześnie w latach 1962-1968 śpiewała jako solistka na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu. W latach 1977-1980 uczyła śpiewu solowego w Średniej Szkole Muzycznej w Warszawie. Była recenzentem w przewodach kwalifikacyjnych artystów-wokalistów, wypromowała wielu magistrów sztuki.

W dorobku artystycznym Alicji Marczak-Faberowej znajdujemy, oprócz  koncertów, także nagrania radiowe, np. Pieśni i tańce Śmierci  M. Musorgskiego z udziałem Orkiestry Polskiego Radia w Krakowie; Demeter K. Szymanowskiego z udziałem Chóru i Orkiestry Polskiego Radia w Krakowie pod dyrekcją K.Missony; Pieśni do słów A. Błoka; D. Szostakowicza, Pieśni i ballady  S. Moniuszki.

Alicja Marczak-Faberowa jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków. Wyróżniona została Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz odznakami honorowymi
 „Zasłużony Działacz Kultury”, Za Zasługi dla Miasta Bydgoszczy.

 

zob. A. Weber, Alicja Marczak-Faberowa, w : Bydgoski Leksykon Muzyczny, Bydgoszcz KPTK 2004.

 

Wydarzenia

Instytucje

Atrybuty

Ilość powiązanych elementów: 1

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw