Banner2

OSOBY

Złocki Kazimierz

Dane

Imię

Kazimierz

Nazwisko

Złocki

Miejsce urodzenia

Grodno

Miejsce śmierci

Białystok

Biografia

urodził się 16 grudnia 1916r. w Grodnie w rodzinie kultywującej tradycje muzyczne. W 1939r. ukończył Wydział Dyrygentury Konserwatorium Muzycznego w Warszawie. Był uznany przez prof. Bierdiajewa za najzdolniejszego studenta.
II wojna światowa przerwała Jego karierę muzyczną. Wstąpił do Armii Krajowej. W Puszczy Augustowskiej był zastępcą dowódcy Oddziału Dywersyjnego „Sokoła”. Brał czynny udział w akcji „Burza”. Używał pseudonimu „Radziwiłł”, „Muzykant”.
Od sierpnia 1944r. pracował w Rejonowej Komendzie Uzupełnień w Białymstoku, udzielał pomocy w legalizacji członków AK Okręgu Białystok. Dzięki wystawianiu przepustek na przekroczenie granicy polsko – sowieckiej byłym członkom AK uratował przed aresztowaniem 200 ludzi. Za tę działalność i ukrywanie dwóch członków AK został aresztowany. Przebywał od 1 stycznia 1948r. do 5 maja 1953 r. w więzieniu w Warszawie, Rawiczu i Strzelcach Opolskich. Po powrocie z więzienia nie przyjął propozycji pracy w Warszawie. Pozostał w Białymstoku. Chciał - jako muzyk - nadrobić stracony czas. Stworzył orkiestrę dętą łącznościowców w Białymstoku, w Białostockiej Ekspozyturze Polskiego Radia był doradcą muzycznym. Jego marzeniem było stworzenie orkiestry symfonicznej. Przesłuchiwał kandydatów, przepisywał nuty, starał się o dotacje z Ministerstwa Kultury i Sztuki. Pierwsze koncerty nowo utworzonego zespołu były Jego wielką radością. Zdążył napisać dwa utwory Marsz uroczysty i walc Spacerkiem po plantach.
Kazimierz Złocki zmarł 13 lutego 1955 r w wieku 38 lat, nagle, przed koncertem, który już się nie odbył. Zniszczony organizm wojną, pobytem w więzieniach stalinowskich, tempem pracy – spowodował, że Białostocczyzna straciła nie tylko wspaniałego muzyka, ale i szlachetnego człowieka.

[Dane: http://www.opera.filharmonia.bialystok.pl]

Instytucje

Atrybuty

Ilość powiązanych elementów: 1

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw