Osoby

Andrzej Tatarski

Imię
Andrzej
Nazwisko
Tatarski
Drugie imię
-
Nazwisko rodowe
-
Nazwisko panieńskie
-
Data urodzenia
1944-11-10
Miejsce urodzenia
Więcbork
Data śmierci
0
Biografia

Andrzej Tatarski - pianista, pedagog.

W 1968 ukończył z wyróżnieniem studia pianistyczne w klasie Olgi Ilwickiej-Dąbrowskiej w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. W latach 1969-70, jako stypendysta Rządu Francuskiego, umiejętności pianistyczne doskonalił pod kierunkiem Vlado Perlemutera w Paryżu.

Od szeregu lat prowadzi intensywną działalność artystyczną jako solista i kameralista. Występował w krajach Europy, Ameryki i Azji (m.in.: w USA, Japonii, Korei Płd., na Jamajce, Kubie,  we Francji, Wielkiej Brytanii, w Niemczech, w krajach byłego ZSRR, we Włoszech, Austrii, Belgii, Słowenii, Szwajcarii, Turcji).

Uczestniczył w festiwalach muzycznych, m. in.: Poznańska Wiosna Muzyczna, Warszawska Jesień, Dni Kompozytorów Krakowskich, Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem, Wratislavia Cantans, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu, Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach. Jest zapraszany na recitale chopinowskie do Żelazowej Woli i  Łazienek.

W zróżnicowanym i rozległym repertuarze solowym i kameralnym pianisty znaczącą rolę odgrywają utwory kompozytorów polskich XIX i XX wieku. Propaguje twórczość Karola Szymanowskiego, wykonując m. in. IV Symfonię koncertującą, utwory fortepianowe i kameralne.

Artysta dokonał wielu prawykonań utworów współczesnych kompozytorów polskich.

Andrzej Tatarski jest wykładowcą w Katedrze Fortepianu, Klawesynu i Organów Akademii Muzycznej w Poznaniu. W 1989 otrzymał tytuł naukowy profesora zwyczajnego.

Został uhonorowany wieloma nagrodami i odznaczeniami, m.in.: Medalem Edukacji Narodowej, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodą Indywidualną Ministra Kultury i Sztuki za wybitne osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne.

Zobacz:

http://www.culture.pl/baza-muzyka-pelna-tresc/-/eo_event_asset_publisher/eAN5/content/andrzej-tatarski

Atrybuty
Osoby:Nauczyciel
Osoby:Instrumentalista:Fortepian
Powiązane wydarzenia
  • Bydgoski Wtorek Muzyczny 8 - Recital fortepianowy solista w koncercie- fortepian Szczegóły
Powiązane instytucje
  • Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego profesor Szczegóły