Osoby

Błażej Maliszewski

Imię
Błażej
Nazwisko
Maliszewski
Drugie imię
-
Nazwisko rodowe
-
Nazwisko panieńskie
-
Data urodzenia
0
Miejsce urodzenia
-
Data śmierci
0
Biografia
BŁAŻEJ MALISZEWSKI
Liceum Muzyczne ukończył w 1993 r. z oceną bardzo dobrą, w klasie skrzypiec mgr Stanisława Lange w Koszalinie. Koncert dyplomowy wykonał z orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie altówki prof. Ireny Albrecht. Studia ukończył z oceną bardzo dobrą w 1998 roku. Swoje umiejętności poszerzał na kursach solistycznych u tak znakomitych pedagogów jak: prof. Henryk Fuks z Konserwatorium w Mińsku (1994 r. ) oraz prof. Felix Shwartz z "Hochschule für Musik"w Berlinie (1996 r. ). Brał udział w Warsztatach Kameralnych (1996 r.), gdzie doskonalił swoje umiejętności pod kierunkiem Elżbiety Sikory oraz Paula Mefano. W roku 1994 jako członek Białoruskiej Orkiestry Kameralnej odbył tournee po Niemczech, uczestnicząc w "Rossini Festival" ( Schleswig-Holstein ). W 1997 r. uczestniczył w XXXVI Międzynarodowym Konkursie Altówkowym "Beethoven's Hradec", w Hradec Moravici (Czechy), gdzie zakwalifikował się do II etapu. W 1998 r., wspólnie ze skrzypkiem Pawłem Kuklińskim wykonał Symfonię Koncertującą Es-dur KV 364 W. A. Mozarta z orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Koncert został powtórzony w Koszalinie z orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej.
Jako altowiolista kwartetu smyczkowego "Art- Ton" (Paweł Kukliński- I skrzypce) wraz z triem jazzowym w składzie: Leszek Kułakowski- fortepian, Jacek Niedziela- kontrabas, Marcin Jahr -perkusja, nagrał płytę "Katharsis" (1998 r.), która w notowaniach miesięcznika "Jazz Forum" otrzymała znakomitą recenzję - z uwzględnieniem kunsztu wykonawczego kwartetu smyczkowego. W tym samym roku nagrał "Capriccio" H. Vieuxtempsa na płytę wydaną z okazji 40 lecia Zespołu Szkół Muzycznych w Koszlinie. W 2000 r. wraz ze Słupską Orkiestrą Kameralną pod dyr. B. Jarmołowicza wykonał Koncert D-dur na altówkę i orkiestrę F. A. Hoffmeistra.  
W latach 2002 - 2004 grał na skrzypcach w międzynarodowym musicalu " Fire of Dance", z którym wykonał ponad 400 przedstawień w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Belgii, Holandii, Luxemburgu, Anglii, Danii, Szwecji i Norwegii. Uczestniczył również w projektach muzycznych organizowanych przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku. W sierpniu 2003 r., wraz z zespołem "Opera da camera", odbył tournee koncertowe w miastach południowej Szwecji, dokonując prawykonania "Mszy Szwedzkiej" J. H. Romana. W maju 2004 r. koncertował ze znakomitą szwedzką orkiestą kameralną "Camerata Roman", biorąc udział w prawykonaniu "Kantaty Na Wniebowstąpienie" P. Frigela. Jako muzyk orkiestrowy współpracował również z Filharmonią Koszalińską, Polską Filharmonią Bałtycką, Polską Filharmonią Kameralną W. Rajskiego, Operą Na Zamku w Szczecinie. Od 1996 r. pracuje w Państwowej Orkiestrze Kameralnej "Sinfonia Baltica" w Słupsku.
Jest właścicielem Agencji Artystycznej "GEMINI" oraz menagerem Kwartetu Smyczkowego "AMBER", którego jest członkiem. Stale koncertuje oraz nagrywa jako solista, kameralista i muzyk orkiestrowy.
Od 1.10.2004 r. pracuje jako asystent w klasie altówki prof. Ireny Albrecht w Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku.

zob. http://www.amuz.gda.pl/Dodatki/wizytowki/wizyt_Maliszewski.html

Atrybuty
Osoby:Instrumentalista:Altówka