Osoby

Bogdan Dowlasz

Imię
Bogdan
Nazwisko
Dowlasz
Drugie imię
-
Nazwisko rodowe
-
Nazwisko panieńskie
-
Data urodzenia
1949-1-8
Miejsce urodzenia
Łódź
Biografia

Bogdan Dowlasz - akordeonista, kompozytor

W roku 1969 kończy naukę w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej w Łodzi (Wydział Instrumentalny, klasa akordeonu mgr Mieczysława Mikołajczyka, oraz Wydział Teorii Muzyki) W 1969 roku rozpoczyna studia we Franz-Liszt-Hochschule w Weimarze (Niemcy), gdzie w roku 1974 uzyskuje dyplom jej ukończenia w zakresie gry na akordeonie (klasa doc. Irmgard Sloty-Krieg) oraz teorii muzyki i kompozycji (klasy docentów Heinricha Beckera i Herberta Kirmße). W tym samym roku, po powrocie do Polski, rozpoczął działalność artystyczną i kompozytorską, kontynuując również pracę pedagogiczną.

Od roku 1974, zatrudniony był w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi (obecnie Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów), najpierw na Wydziale Wychowania Muzycznego, jako nauczyciel gry na akordeonie, instrumentacji i propedeutyki kompozycji. Z czasem przeszedł na Wydział Instrumentalny, gdzie od roku 1980 prowadzi klasę akordeonu, najpierw na etacie wykładowcy (1980-1986), a potem starszego wykładowcy. Po przewodzie kwalifikacyjnym II stopnia, przeprowadzonym w roku 1992 w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w kwietniu 1996 uzyskał tytuł profesora, a w kwietniu 1999 r. mianowanie na stanowisko profesora zwyczajnego. W latach 1993 - 1999 sprawował funkcję rektora Akademii Muzycznej w Łodzi. Obecnie w uczelni pełni funkcję kierownika Katedry Akordeonistyki i Interpretacji Muzyki Współczesnej, a od 1 października 2008 także kierownika Studiów Doktoranckich.

W latach 1997-2003 pracował także na Uniwersytecie Łódzkim, gdzie od 1 października 1999 do końca roku akademickiego 2002/2003 pełnił funkcję kierownika Katedry Edukacji Artystycznej na Wydziale Nauk o Wychowaniu. Współpracował także z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy i Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Sanoku.

Obecnie pełni funkcję wiceprezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Akordeonistów Polskich, jest członkiem zarządu Fördeverein Internationale Akkordeonwettbewerbew Klingenthal (Niemcy), członkiem Rady Oddziału Łódzkiego Polskiej Akademii Nauk.

Zobacz:

http://www.amuz.lodz.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=347&Itemid=1

Atrybuty
Osoby:Instrumentalista:Akordeon
Powiązane wydarzenia
  • 7. Ogólnopolska Konferencja Naukowa - "Język - System - Styl - Forma" Możliwości wypowiedzi kompozytorskiej w twórczości na akordeon na tle rozwoju instrumentu Szczegóły
Powiązane instytucje
  • Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów Szczegóły