Osoby

Bolesław Pietras

Imię
Bolesław
Nazwisko
Pietras
Drugie imię
-
Nazwisko rodowe
-
Nazwisko panieńskie
-
Data urodzenia
1907-3-29
Miejsce urodzenia
Żdżary k. Wielunia
Data śmierci
1974-6-17
Biografia

Bolesław Pietras - dyrygent, pedagog.

 W 1929 roku ukończył Seminarium Nauczycielskie w Rogoźnie. Następnie kontynuował naukę w podchorążówce w Śremie. W latach 1932-1937 studiował na Wydziale Muzycznym Uniwersytetu we Lwowie. Od 1936 roku dyrygował głosami żeńskimi, istniejącego wówczas w Mogilnie, chóru "Halka".

Brał udział w wojnie obronnej 1939 roku, jako zastepca dowódcy kompanii w dywizji gen. Franciszka Kleeberga. Walczył pod Kobryniem, Smolarami i Wolą Okrzeńską. Po kapitulacji został aresztowany przez gestapo o osadzony w podziemiach mogileńskiego klasztoru benedyktynów. Stąd uciekł do rodzinnych Żdżar chroniąc się przed wywiezieniem do Oświęcimia.

Po II wojnie światowej został wezwany przez tymczasowego inspektora szkolnego Edwarda Zawadzkiego i mianowany pierwszym powojennym kierownikiem Szkoły Podstawowej nr 2 w Mogilnie.

Kontynuował rozpoczętą przed wybuchem II wojny światowej, pracę dyrygenta. Prowadził, wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, 60-osobowy chór "Halka". Współpracował z prof. Jerzym Kurczewskim, prowadzącym poznańską szkołę chóralną. Prowadził w Mogilnie zespoły muzyczne i chcąc ożywić życie kulturalne miasta, sprowadzał zespoły artystyczne, m.in. pierwszy powojenny kabaret literacki, w którym można było podziwiać Barbarę Kostrzewską i Elżbietę Zakrzewską z Opery Poznańskiej, a później znaną dziś piosenkarkę Lidię Korsakównę.

Funkcję kierownika szkoły pełnił do 1954 roku. 26 czerwca 1954 roku odbyła się ostatnia rada pedagogiczna pod jego przewodnictwem. Przyczyną usunięcia Bolesława Pietrasa ze stanowiska kierownika szkoły było jego niepodporządkowanie sie nakazowi usunięcia krzyży z sal lekcyjnych. Po rocznej przerwie został kierownikiem Ośrodka Metodycznego w Gnieźnie.

W Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Mogilnie, 31 maja 2008 roku, odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej o treści: "Bolesław Pietras ur. 29 III 1907r. zm. 17 VI 1974r. Wielki pedagog i patriota zasłużony dla edukacji młodzieży mogileńskiej". 

Zob. Alina Dobersztyn, Zofia Zielińska, Mogileńscy nauczyciele. Krzewiciele kultury muzycznej, w: Nauczyciele muzyki na Pomorzu i Kujawach, pod red. A. Kłaput-Wiśniewskiej, Bydgoszcz 2008, ss. 227-234.

Atrybuty
Osoby:Dyrygent
Powiązane instytucje
  • Towarzystwo Śpiewu "Halka" dyrygent od 1936 roku oraz po II wojnie światowej Szczegóły