Osoby

Eleonora Busko-Turkowska

Imię
Eleonora
Nazwisko
Busko-Turkowska
Drugie imię
-
Nazwisko rodowe
-
Nazwisko panieńskie
-
Data urodzenia
-
Miejsce urodzenia
-
Biografia

Busko-Turkowska Eleonora - śpiewaczka (sopran)

Śpiewaczka (sopran) związana z bydgoskim Studiem Operowym i Państwową Operą i Operetką w Bydgoszczy. Debiutowała w Bydgoszczy w roli Zuzi w „Verbum nobile” S.Moniuszki (1956), Safi w „Baronie Cygańskim” J. Straussa (1957), Eurydyką w „Orfeuszu w piekle” J. Offenbacha  (1958), Hanną w „Strasznym Dworze” S. Moniuszki (1958) oraz Giulettą  w „Opowieściach Hoffmanna” J. Offenbacha (1959). Wystąpiła też jako Ellen w „Lakmé” L. Delibesa (1959), była tytułowa Halką w operze S. Moniuszki (1961) i występowała jako Rozalina w „Zemście nietoperza” J. Straussa (1961). Krytyka wyróżniała jej czysty i dźwięczny sopran. Pasjonowała ją praca pedagogiczna. Nauczała śpiewu w średnich i wyższych szkołach muzycznych: w Gdyni, Sopocie, Olsztynie i w Poznaniu. Występowała w licznych koncertach estradowych,  z orkiestrą Arnolda Rezlera dokonała wielu archiwalnych nagrań. Jej ostatnią premierą w Bydgoszczy była rola  Łariny w spektaklu  „Eugeniusz Oniegin” P. Czajkowskiego (1962). Wyjechała na Wybrzeże.

Zob. Z. Pruss, Busko-Turkowsk Eleonora, [hasło w:] Bydgoski Leksykon Operowy, Z. Pruss [red.], Bydgoszcz 2002. 

Alicja Weber, Edukacyjno-artystyczna działalność Społecznego Ogniska Artystycznego nr 1 w Bydgoszczy w latach 1954-1974, [w:] Nauczanie muzyki na Pomorzu i Kujawach, pod red. A. Kłaput-Wiśniewskiej, Bydgoszcz 2007.

Atrybuty
Osoby:Wokalista:Sopran
Powiązane media
  • Zdjęcie Studio Operowe - Pierwszy spektakl Studia Operowego w Bydgoszczy solistka - partia Zuzi (pierwsza z lewej) Szczegóły