Osoby

Franciszek Masłowski

Imię
Franciszek
Nazwisko
Masłowski
Drugie imię
-
Nazwisko rodowe
-
Nazwisko panieńskie
-
Data urodzenia
1878-3-9
Miejsce urodzenia
Radom
Data śmierci
1958-4-15
Miejsce śmierci
Żory
Biografia

Masłowski Franciszek – organista, dyrygent chórów.  (ur. 9.03.1878,  zm. 15.04.1958) Ojciec Franciszka śpiewał w chórze kościelnym i grał na fortepianie. Franciszek wcześnie rozpoczął naukę gry na tym instrumencie. Po przeprowadzce do Poznania kontynuował tam naukę prywatnie i konserwatorium muzycznym grę na fortepianach i organach. W 1898 roku  rozpoczął pracę w organisty w Kościele św. Trójcy w miejscowości Góra w powiecie inowrocławskim. W 1900 roku przeniósł się do Trzemeszna. Tam pracował w kościele Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej przez 12 lat. W Trzemesznie założył rodzinę, z żoną Kunegunda wychowali pięcioro dzieci. Jan został organistą i pianistą. Prowadził tan chór szkolny i parafialny. W 1913 objął prowadzenie towarzystwa Śpiewu „Moniuszko” w Trzemesznie. Jednocześnie prowadził „Mały Chór”.

Masłowski w sierpniu 1912 roku zamieszkał w Bydgoszczy. Rozpoczął pracę w nowo wybudowanym kościele Świętej Trójcy. Dwa lata później zamieszkał na terenie kościelnym przy ul Świętej Trójcy 26/4. Mieszkał tam do śmierci. (Kościół Św. Trójcy dopiero w 1924 otrzymał status kościoła parafialnego). Należał do najwybitniejszych organistów w powiecie. Często urządzał koncerty organowe, wykonywa  utwory kompozytorów polskich, własne kompozycje oraz improwizacje.  W pierwszą niedzielę po wyzwoleniu (28.01.1945) na mszy dziękczynnej improwizował na temat „Boże coś Polskę”. Dwa lata przed śmiercią zakończył karierę organistowską. Zmarł w szpitalu w Żorach. Spoczywa na cmentarzu parafii św. trójcy w Bydgoszczy przy u. Lotników.  

 

zob. R. Kuczma, Masłowski Franiszek w: Bydgoski Leksykon Muzyczny, KPTK Bydgoszcz 2004,  s. 351.

Zobacz również:

Eleonora Sienkiewicz-Bloch, Kształcenie organistów w Bydgoszczy w okresie dwudziestolecia międzywojennego, [w:] Musica ecclesiastica, pod red. A. Kłaput-Wiśniewskiej, ks. A. Filabera, Bydgoszcz 2009.

Atrybuty
Osoby:Dyrygent
Osoby:Instrumentalista:Organy
Powiązane instytucje
  • Chór męski "Halka" dyrygent chóru Halka Szczegóły
  • Towarzystwo Śpiewu Halka w Bydgoszczy dyrygent chóru Halka Szczegóły
  • Chór męski "Hasło" w latach 1924-1925 dyrygent bydgoskiego chóru Hasło Szczegóły