Osoby

Hans von Bülow

Imię
Hans von
Nazwisko
Bülow
Drugie imię
-
Nazwisko rodowe
-
Nazwisko panieńskie
-
Data urodzenia
1830-1-8
Miejsce urodzenia
Drezno
Data śmierci
1894-2-12
Miejsce śmierci
Kair
Biografia

 Bülow  Hans von  (1830-1894), niemiecki kompozytor, dyrygent, pianista, pedagog i pisarz muzyczny. Studiował prawo i  kompozycję. Pisał traktaty muzyczne i pogłębiał wiedzę prawniczą. W życiorysie Bülowa poczesne miejsce zajmowały liczne podróże artystyczne po Europie, Ameryce Północnej i to w dwojakiej roli. W 1874 r. koncertował w Warszawie. Bydgoszcz odwiedził  dwa razy, tj. w 1880 r. jako pianista, a w 5 lat później w charakterze dyrygenta.

25 marca 1880 r. w sali Strzelnicy przy ul. Toruńskiej 23 odbył się recital fortepianowy Bülowa. Dokładnie w 5 lat po swoim pierwszym występie w Bydgoszczy Hans von Bülow odwiedził ponownie Bydgoszcz, tym razem jako dyrygent słynnej orkiestry z Meiningen. 24 czerwca 1885 r. w sali Strzelnicy przy ul. Toruńskiej 30 wykonała ona program, na który składały się wyłącznie utwory Ludwika van Beethovena : uwertura „Coriolan”, VI Symfonia B-dur, Rondo Es-dur na instrumenty dęte, Wielka Fuga B-dur na orkiestrę smyczkowa, VIII Symfonia F-dur, uwertura „Egmont”. Koncert, przy wypełnionej do ostatniego miejsca sali Strzelnicy, zakończyły owacje na stojąco. Bydgoszczanie spragnieni byli  takich, najwyższej miary, wydarzeń artystycznych. Audytorium wprawiło w zdumienie Bülowa już przy pierwszym jego pobycie, kiedy to podzielił się taką uwagą:

Koncert w Bydgoszczy był bardzo piękny. Bardzo dobre towarzystwo! Musi się tu grać dużo  Beethovena… W tych małych miastach można znaleźć tak wielu eleganckich i wykształconych ludzi – i oni są wtedy tak niezwykle wdzięczni, że się do nich przyjeżdża. Bydgoska publiczność znalazła więc bardzo wysoką ocenę, w oczach wielkiego muzyka, co miało stać się wkrótce jej cechą swoistą. A w dowód wielkiego uznania i sympatii władze miasta ochrzciły jedną z najpiękniejszych alei nazwą Bülowstrasse (dziś Aleje Mickiewicza), przy której 20 później powstała w Bydgoszczy uczelnia muzyczna - Bromberger Konserwatorium der Musik.

(Barbara Gogol – Drożniakiewicz Wielcy Muzycy w Bydgoszczy (1880-1939), Toruń 2004   str.11-16  )     

Atrybuty
Osoby:Dyrygent