Osoby

Jerzy Wojciak

Imię
Jerzy
Nazwisko
Wojciak
Drugie imię
-
Nazwisko rodowe
-
Nazwisko panieńskie
-
Data urodzenia
1942-5-24
Miejsce urodzenia
Leszno
Data śmierci
0
Biografia

Jerzy Wojciak – doktor nauk humanistycznych, historyk, poseł na Sejm PRL IX kadencji, polityk Stronnictwa Demokratycznego.

Ukończył studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1976 w Instytucie Historii tej uczelni uzyskał stopień naukowy doktora na podstawie rozprawy Walka polityczna w wyborach do Parlamentu Rzeszy i Sejmu pruskiego w poznańskim 1898–1944 (promotor: Zdzisław Grot). Jest autorem wielu prac naukowych i popularnonaukowych w zakresie historii XIX wieku. Przez wiele lat był członkiem oraz sekretarzem generalnym Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego oraz wiceprzewodniczącym Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. W latach 80. przewodniczył Radzie Wojewódzkiej PRON.

W 1963 został członkiem Stronnictwa Demokratycznego. W 1985 uzyskał mandat poselski w okręgu Bydgoszcz. W Sejmie zasiadał w następujących komisjach: Administracji, Spraw Wewnętrznych i Wymiaru Sprawiedliwości; Spraw Samorządowych; Nauki i Postępu Technicznego; Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu ustawy o zmianie ustawy Ordynacja wyborcza do rad narodowych; Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu ustawy Prawo o stowarzyszeniach oraz projektów ustaw dotyczących związków zawodowych.

W wyborach w 1989 bez powodzenia ubiegał się o reelekcję, przegrywając z Mirosławą Grabarkiewicz. W okresie III RP był przewodniczącym kujawsko-pomorskiej Rady Regionalnej SD oraz wiceprzewodniczącym Rady Naczelnej tego ugrupowania. Stanął po stronie przeciwników przewodnictwa Pawła Piskorskiego w partii, w wyniku czego przestał pełnić tą funkcję.

Odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Atrybuty
Osoby:Historyk
Powiązane wydarzenia
  • Sesja Naukowa (1) - Życie muzyczne Bydgoszczy i Pomorza w latach 1919-1939 (1) Główne problemy rozwoju Bydgoszczy przed odzyskaniem niepodległości Szczegóły