Osoby

Józef Królak

Imię
Józef
Nazwisko
Królak
Drugie imię
-
Nazwisko rodowe
-
Nazwisko panieńskie
-
Data urodzenia
1883-2-24
Miejsce urodzenia
Mimowolna
Data śmierci
1967-12-16
Miejsce śmierci
Gniezno
Biografia

Królak Józef  (1883-1967),

drukarz, społecznik, redaktor „Dziennika Kujawskiego”

Urodzony 24 II 1883 r. we wsi Mimowolna k. Inowrocławia w chłopskiej rodzinie Michała

i Magdaleny z domu Kopańskiej. Po ukończeniu szkoły elementarnej rozpoczął naukę w zawodzie zecerskim w drukarni w Środzie Wlkp., gdzie w 1901 r. uzyskał dyplom mistrza drukarskiego Stale dokształcał się, pogłębiając zwłaszcza znajomość języków obcych.

W latach 1902-1905 pracował w drukarni .św. Wojciecha w Poznaniu i krótko w Strzelne,

a następnie przeniósł się do Drukarni „Dziennika Kujawskiego” w Inowrocławiu.

Prowadził aktywną działalność społeczną . W 1907 r. założył Towarzystwo Abstynentów ”Wyzwolenie”, organizując też m. in. wiece antyalkoholowe. Należał do Towarzystwa  Cytrzystów, Towarzystwa Śpiewu „Moniuszko”, Towarzystwa Śpiewu „Szarotka”, Towarzystwa Czytelni Ludowych. Jako mieszkaniec Szymborza zainicjował i doprowadził

do końca budowę domu ludowego w tej wsi (1908) Pracował jako drukarz w Bydgoszczy, potem przez kolejne 2 lata w Inowrocławiu. Wyprowadził się do Środy Wlkp. gdzie otworzył księgarnię . Po likwidacji własnej drukarni pracował jako drukarz w Jarocinie, następnie wyjechał do Głogowa. Nie mogąc otworzyć drukarni pracował jako urzędnik USC i na tym stanowisku pozostał do emerytury (1958). Działał na niwie kultury, organizując kołka  kulturalno-oświatowe, bibliotekę, różne imprezy kulturalne  itp. za co przyznano mu dyplom honorowy miasta Głogowa. Ostatnie lata spędził w Gnieźnie, gdzie zmarł 16 XII 1967 r.

i  tam spoczywa.

zob. Inowrocławski Słowniki Biograficzny , Edmunda Mikołajczaka [red.]  Z. III,

Inowrocław 1997  str.46.

Atrybuty
Osoby:Animator życia muzycznego
Osoby:Chórzysta