Osoby

Julian Gembalski

Imię
Julian
Nazwisko
Gembalski
Drugie imię
-
Nazwisko rodowe
-
Nazwisko panieńskie
-
Data urodzenia
1950-6-20
Miejsce urodzenia
Siemianowice Śląskie
Biografia

Julian Gembalski - organista, kompozytor, pedagog

Julian Gembalski urodził się w 1950 roku w Siemianowicach Śląskich. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach, na Wydziale Kompozycji i Teorii oraz na Wydziale Instrumentalnym, w klasie organów Henryka Klaji. W 1978 odbył kurs mistrzowski u prof. Flor Peetersa w Mechelen, a w latach 1979-80 studiował w Paryżu, gdzie jego pedagogami byli organiści Andre Isoir i Michel Chapuis oraz muzykolog Jean Saint-Arroman.
Julian Gembalski jest laureatem pierwszych nagród na Konkursie Improwizacji Fortepianowej w Gdańsku i Nowej Rudzie oraz Konkursie Improwizacji Organowej w Weimarze, także nagrody krytyków Orfeusz na 38. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, nagrody im. Karola Miarki, nagrody im. Wojciecha Korfantego, nagrody ArcybiskupaKatowickiego Lux ex Silesia. Odznaczony został także przez Papieża Jana Pawła II medalem Pro Ecclesia et Pontifice.
Koncertował w wielu ośrodkach muzycznych Europy oraz Stanów Zjednoczonych. Dla Polskiego Radia nagrał m.in. cykl Antologia Organów na Górnym Śląsku, w którym zarejestrował brzmienie 90 organów regionu. Dokonał także nagrań dla radiofonii zagranicznych. Jego dorobek fonograficzny obejmuje 25 płyt, m.in. serię Sound of Silesian Organs. Jest również autorem licznych publikacji i projektantem wielu organów, m.in. pierwszych w Polsce organów w stylu francuskiego i północnoniemieckiego baroku.
Julian Gembalski jest profesorem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie prowadzi klasę organów i pełni funkcję Kierownika Katedry Organów i Klawesynu. W latach 1996-2002 pełnił funkcję Rektora tej uczelni. Od wielu lat jest Archidiecezjalnym Wizytatorem Organów i Organistów oraz
Przewodniczącym Sekcji Budowy Organów Komisji do spraw Muzyki Sakralnej w Katowicach. Jest założycielem pierwszego w Europie środkowo-wschodniej muzeum organów.

Zobacz:

http://culture.pl/pl/tworca/julian-gembalski

Atrybuty
Osoby:Nauczyciel
Osoby:Instrumentalista:Organy
Powiązane media
  • J.G. Walther - Wariacje chorałowe Meinem Jesum lass ich mich wykonawca Szczegóły
  • K.B. Kopřiva – Fuga-Pastorella C-dur udział w koncercie - organy Szczegóły
Powiązane wydarzenia
Powiązane instytucje
  • Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego profesor Szczegóły