Osoby

Leon Barciszewski

Imię
Leon
Nazwisko
Barciszewski
Drugie imię
-
Nazwisko rodowe
-
Nazwisko panieńskie
-
Data urodzenia
1883-5-10
Miejsce urodzenia
-
Data śmierci
1939-11-11
Miejsce śmierci
Bydgoszcz
Biografia

Leon Barciszewski ur. 10 maja 1883 we wsi Tulce w Wielkopolsce, zm. 11 listopada 1939 w Bydgoszczy), polski działacz samorządowy, prezydent Gniezna (1925-1932) i Bydgoszczy (1932-1939), dyplomata.

 8 listopada 1932 r. objął urząd prezydenta Bydgoszczy.

Obejmował urząd w okresie głębokiego kryzysu ekonomicznego, czasy jego prezydentury przyniosły szereg sukcesów: zmniejszenie o połowę liczby bezrobotnych w mieście, aktywizację budownictwa mieszkaniowego, zmniejszenie zadłużenia, ukończenie ważnych inwestycji: szpitala na Bielawkach, elektrowni na Jachcicach, rozbudowy rzeźni miejskiej. Organizował osobiście różnorodne źródła pomocy dla bezrobotnych, powołując komitety, przeprowadzając zbiórki, w których sam brał udział, kwestując na ulicach miasta ze skarbonką. Był również cenionym mecenasem życia kulturalnego i społecznego, biorąc czynny udział we wszystkich jego przejawach..

Znaczącą dla miasta działalność prezydenta doceniły władze państwowe odznaczając go orderem „Polonia Restituta” oraz Złotym Krzyżem Zasługi.  Został również Kawalerem Legii Honorowej.

Po wybuchu II wojny światowej zgodnie z nakazem ewakuacyjnym ówczesnego wojewody pomorskiego opuścił miasto i dotarł aż do Lwowa. Tutaj dowiedziawszy się o przeprowadzonej przez okupantów hitlerowskich krwawej eksterminacji ludności polskiej w Bydgoszczy i o posądzeniach jego osoby o rzekome przywłaszczenie pieniędzy z kasy miejskiej, pomimo ostrzeżeń życzliwych przyjaciół wrócił, jak sam się wyraził, do Bydgoszczy „na Golgotę”, aby być razem z jej mieszkańcami w najtrudniejszych chwilach.

Natomiast po przybyciu w dniu 9 października 1939 r. został aresztowany z żoną i synem. Hitlerowcy obciążyli go odpowiedzialnością za tzw. „krwawą niedzielę” i wrogość do Niemiec. Po miesięcznej gehennie w więzieniu gestapo przy ul. Poniatowskiego, został w dniu 11 listopada 1939 r. zamordowany wraz z synem w nieudokumentowanym miejscu.

zob. Kulpiński Henryk: Prezydent Leon Barciszewski wrócił do Bydgoszczy. [w.] Kalendarz Bydgoski 1991.

Atrybuty
Osoby:Działacz społeczny
Osoby:Mecenas sztuki
Powiązane media