Osoby

Leon Wagner

Imię
Leon
Nazwisko
Wagner
Drugie imię
-
Nazwisko rodowe
-
Nazwisko panieńskie
-
Data urodzenia
1888-4-22
Miejsce urodzenia
Toruń
Data śmierci
1939-11-24
Miejsce śmierci
Pola Igielskie, Chojnice
Biografia

Leon Wagner - pedagog.

W 1909 roku skończył Seminarium Nauczycielskie w grudziądzu, w 1911 roku zdał egzamin nauczycielski w Seminarium Nauczycielskim w Tucholi. W 1921 roku w Poznaniu złożył egzamin upoważniający do nauczania muzyki i śpiewu w szkolnictwie średnim. W latach 1909-1920 pracował jako nauczyciel w szkolnictwie podstawowym w Sierosławiu i Debrznie. Po reaktywowaniu Gimnazjum Klasycznego Męskiego w Chojnicach, Leon Wagner od 1 kwietnia 1920 roku został w nim zatrudniony jako nauczyciel śpiewu i muzyki. Zorganizował na nowo chór gimnazjalny, orkiestrę smyczkową liczącą ok. 40 uczniów. Chór i zespół uświetniały uroczystości szkolne, stanowiły oprawę wielu koncertów, z których dochód Lepn Wagner przekazywał na cele charytatywne. Współnie z prefektem gimnazjalnym ks. dr. Pawłem Kirsteinem, Wagner utworzył fundację budowy nowych organów w kościele gimnazjalnym. Realizację tego przedsięwzięcia powierzono poznańskiej firmie Alfreda Polcyna. Poświęcenie 18-głosowych organów odbyło się 15 grudnia 1928 roku. Fundusze na ten instrument zebrano między innymi dzięki licznym koncertom chóru i orkiestry gimnazjalnej. Członkowie chóru i orkiestry obowiązkowo uczestniczyli w zajęciach umuzykalniających oraz prezentowanych przez Leona Wagnera wykładach na temat muzyki polskiej i twórczości różnych kompozytorów.

Leon Wagner był osobowością niepospolitą, człowiekiem bardzo zaangażowanym w życie społeczno-kulturalne Chojnic. Będąc aktywnym działaczem społecznym, pełnił bardzo wiele funkcji: był członkiem Rady Miejskiej, działał w Spółdzielni Domków Ogrodniczych, wiele lat pełnił funkcję prezesa Straży Pożarnej, był członkiem Zarządu Funduszy Obrony Morza, udzielał się w wielu towarzystwach kulturalno-oświatowych. Od 1935-1938 był prezesem Towarzystwa Śpiewu "Lutnia" w Chojnicach. Był prelegantem uczestniczącym czynnie w pracach Uniwersytetu Powszechnego, istniejącego od 1927 roku. Przyczynił się do powołania (w 1930 roku) Miejskiego Gimnazjum Żeńskiego w Chojnicach, gdzie był nauczycielem muzyki.

Jego działalność przerwała II wojna światowa. Leon Wagner 19 października 1939 roku został aresztowany przez Selbschutz, a następnie 24 listopada 1939 roku rozstrzelany na podmiejskich polach igielskich, tzw. Dolinie Śmierci. Ekshumowany w 1945 roku, pochowany na miejscowym Cmentarzu Ofiar Zbrodni Hitlerowskich.

Zobacz:

Stefan Ścisłowicz, Chojniccy nauczyciele muzyki - Carl Kaffler (1844-1912) i Leon Wagner (1888-1939), w: Nauczyciele muzyki na Pomorzu i Kujawach, pod red. A. Kłaput-Wiśniewskiej, Bydgoszcz 2008, ss. 33-38.

Atrybuty
Osoby:Dyrygent
Osoby:Nauczyciel
Powiązane instytucje
  • Chór "Lutnia" przy Bazylice Chojnickiej prezes chóru w latach 1935-1938 Szczegóły