Osoby

Marek Toporowski

Imię
Marek
Nazwisko
Toporowski
Drugie imię
-
Nazwisko rodowe
-
Nazwisko panieńskie
-
Data urodzenia
0
Miejsce urodzenia
-
Data śmierci
0
Biografia

Marek Toporowski – występuje z równym powodzeniem jako klawesynista, organista, kameralista i dyrygent. W tej ostatniej dziedzinie specjalnością Marka Toporowskiego są wykonania muzyki oratoryjnej. Artysta łączy w sobie temperament romantycznego wirtuoza z gruntowną znajomością historycznej praktyki wykonawczej, przy czym jego wszechstronne zainteresowania nie ograniczają się do muzyki barokowej (i dawniejszej), lecz rozciągają się również na okres romantyzmu.
Ogromny wpływ na ukształtowanie się osobowości Marka Toporowskiego miało zetknięcie się ze znakomitym pianistą Kajetanem Mochtakiem.
Po ukończeniu studiów w Akademii Muzycznej w Warszawie  (organy — Józef Serafin, klawesyn — Leszek Kędracki), Marek Toporowski doskonalił swe umiejętności we Francji (Strasbourg), Niemczech (Saarbrücken) i Holandii (Amsterdam), pracując pod kierunkiem Aline Zylberajch i Boba van Asperena (klawesyn) oraz Daniela Rotha (organy). W trakcie studiów był wielokrotnie nagradzany (otrzymał m. in. Pierwsze Nagrody Konserwatorium w Strasbourgu w dziedzinie organów i klawesynu). Jest również laureatem I nagrody I Ogólnopolskiego Konkursu Klawesynowego im. Wandy Landowskiej w Krakowie (1985).
Założyciel i dyrygent czołowych polskich zespołów specjalizujących się w wykonywaniu barokowej muzyki oratoryjno-kantatowej: orkiestry "Concerto Polacco" i chóru kameralnego "Sine Nomine".
Koncertuje w Polsce i zagranicą, dokonał kilkunastu nagrań płytowych.
Zajmuje się również działalnością pedagogiczną. W latach 1990-1991 pracował w Musikhochschule des Saarlandes. Obecnie prowadzi klasę klawesynu w Akademii Muzycznej w Katowicach.

[Dane: 01.2003]

Atrybuty
Osoby:Instrumentalista:Klawesyn
Osoby:Instrumentalista:Organy
Powiązane media
  • J. S. Bach – Fantazja chromatyczna BWV 903a (wersja pierwotna) udział w koncercie - klawesyn Szczegóły
  • A. Soler – Sonata udział w koncercie - fortepian Szczegóły
Powiązane wydarzenia
Powiązane instytucje
  • Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina absolwent Szczegóły