Osoby
Maria Szwajger-Kułakowska
- Imię
- Maria
- Nazwisko
- Szwajger-Kułakowska
- Drugie imię
- -
- Nazwisko rodowe
- -
- Nazwisko panieńskie
- -
- Data urodzenia
- 0
- Miejsce urodzenia
- -
- Data śmierci
- 0
- Biografia
Maria Szwajger-Kułakowska - pianistka, pedagog
Studia pianistyczne odbywała w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach (obecnie AM) w klasie fortepianu prof. Marty Furmanikowej oraz uzupełniała w dziedzinie kameralistyki w Hochschule für Musik w Wiedniu w klasie kameralnej prof. Franza Holetschka.
Prowadzi bardzo ożywioną, zwłaszcza jako kameralistka, działalność koncertową. Występowała prawie w całej Europie, a także w krajach byłego Związku Radzieckiego, w Korei, Japonii, Chinach, Tajlandii, w Kanadzie, Chile, Urugwaju i Argentynie. Towarzyszyła wybitnym solistom, jak Wanda Wiłkomirska, Konstanty Andrzej Kulka, Ivry Gitlis, Tsuyoshi Tsutsumi, Evgenij Buszkow, Bartłomiej Nizioł czy Piotr Pławner. Wraz ze skrzypkiem Andrzejem Grabcem i wiolonczelistą Pawłem Głombikiem tworzyła przez wiele lat Trio PR i TV, które w tym składzie zostało laureatem I nagrody na X Międzynarodowym Konkursie Kameralnym w Colmar we Francji i dokonało wielu radiowych nagrań archiwalnych oraz wydało płytę z utworami Fryderyka Chopina (w latach kiedy wydanie płyty było rzadkością). Obecnie w swoim dorobku posiada dwanaście nagrań płytowych CD, w większości dokonanych za granicą.
Jest laureatką wielu specjalnych wyróżnień i nagród dla pianistów w różnego typu konkursach instrumentalnych (np. za najlepszy recital na Międzynarodowym Konkursie im. J.Thibaud w Paryżu z Bartłomiejem Niziołem, czy w kilku kolejnych edycjach Międzynarodowego Konkursu im. H.Wieniawskiego w Poznaniu; na ostatnim otrzymała jedyną nagrodę dla najlepszego pianisty Konkursu z rąk wdowy po Władysławie Szpilmanie). Została nagrodzona na Międzynarodowym Konkursie Kameralnym w Colmar (Francja) w trio fortepianowym wraz z A. Grabcem i P. Głombikiem. Chętnie zapraszana w charakterze tzw. oficjalnego pianisty do wielu konkursów krajowych i zagranicznych. Była oficjalnym pianistą we Freiburgu, Poznaniu, w Warszawie w międzynarodowej edycji konkursu wiolonczelowego, kilkakrotnie w Markneukirchen (skrzypcowym i wiolonczelowym). Wielokrotnie w charakterze oficjalnego pianisty była zapraszana do cieszącego się ogromnym prestiżem i renomą konkursu skrzypcowego w Hanowerze.
Prócz licznych koncertów, prowadzi również działalność pedagogiczną. Jest profesorem zwyczajnym w Katedrze Kameralistyki Akademii Muzycznej w Katowicach. Prowadzi zajęcia dla pianistów z zakresu nauki akompaniamentu oraz zespoły kameralne. W tym roku akademickim rozpoczęła drugą kadencję jako kierownik Katedry Kameralistyki.
- Atrybuty
- -