Osoby
Teofil Magdziński
- Imię
- Teofil
- Nazwisko
- Magdziński
- Drugie imię
- -
- Nazwisko rodowe
- -
- Nazwisko panieńskie
- -
- Data urodzenia
- 1818-10-13
- Miejsce urodzenia
- Szamotuły
- Data śmierci
- 1889-2-1
- Miejsce śmierci
- w pociągu k. Zbąszyn
- Biografia
- Magdziński Teofil ur. 13 X 1818 w Szamotułach. W latach 1827-1834 uczęszczał do Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu, następnie jako wolny słuchacz na wydział filozoficzny Uniwersytetu Wrocławskiego. Po egzaminie dojrzałości studiował prawo, lecz po kilku miesiącach został skreślony z listy studentów.
Wspólzałożyciel Towarzystwa Literacko-Słowiańskiego we Wrocławiu. Od 1845 działał w konspiracyjnymTowarzystwie Demokratycznym Polskim, wyznaczony na naczelnika powstania na Żmudzi, wytropiny przez carskich agentów, aresztowany przez pruską policję i osadzony w cytadeli w 1846. Zbiegł do Francji, od 1848 zastępca dowódcy Legionu Polskiego we Francji. 1849 Powrócił do kraju zamieszkał w Szamotułach, Zwązał się z Ligą Polską. Brał udział w Powstaniu Styczniowym, po jego upadku osiadł w latach 60. w Bydgoszczy. Z jego inicjatywyw powstało 27 X 1872 Towarzystwo Przemysłowe, przy którym działał teatr amatorski, kółko śpiewacze, przekształcone w 1882 roku w Towarzystwo Śpiewu Halka w Bydgoszczy. Działał w Bydgoskim Towarzystwie Pomocy naukowej, w Radzie Miejskiej, poseł do parlamentu Rzeszy, w komisji petycyjnej i budżetowej. Domagał się przywrócenia języka polskiego, ustaw prorolniczych.W latach 1874-1889 członek Zwyczajny Poznańskiego Towarzystwa Nauk.
Zmarł nagle 1 II 1889 w pociągu do Zbąszynka. Pochowany został na cmentarzu Starofarnym. Jego pogrzeb stał się manifestacją narodową, uczestniczyli w nim wszyscy polscy posłowie do sejmu prosukiego i parlamentu rzeszy. Od 1932 roku jego imię nosi jedna z bydgoskich ulic.
zob. J. Kutta (red.), Bydgoski Słownik Biograficzny s. 96-99
- Atrybuty
-
Osoby:Animator życia muzycznego
Osoby:Prawnik
Osoby:Działacz społeczny - Powiązane instytucje
-
-
Chór męski "Halka"założyciel sekcji śpiewaczej Towarzystwa Przemysłowego, przekształconej w 1882 w Towarzystwo Śpiewu Halka w Bydgoszczy
- Chór męski "Halka" założyciel sekcji śpiewaczej Towarzystwa Przemysłowego, przekształconej w 1882 w Towarzystwo Śpiewu Halka w Bydgoszczy Szczegóły
-