Osoby

Wojciech Dembołęcki (Dębołęcki)

Imię
Wojciech
Nazwisko
Dembołęcki (Dębołęcki)
Drugie imię
-
Nazwisko rodowe
-
Nazwisko panieńskie
-
Data urodzenia
-
Miejsce urodzenia
-
Biografia

Wojciech Dembołęcki (Dębołęcki) - kompozytor

Urodzony w roku 1585 lub 1586 – zmarł między wrześniem 1645 a lutym 1647. Pochodził z rodziny szlacheckiej. Wprawdzie do zakonu franciszkanów w Krakowie wstąpił mając zaledwie trzynaście lat, ale święcenia przyjął dopiero po odbyciu studiów teologicznych w Opolu, w 1611 roku. Ten świeżo wyświęcony kapłan, najprawdopodobniej w 1614 roku został gwardianem chełmińskim, a z całą pewnością był nim w roku 1617. Na lata te przypada jego działalność kompozytorska. Wykazał się w tym zakresie dużą pomysłowością i talentem melodycznym. Znane są zaledwie dwa jego utwory, oba polifoniczne. Był jednym z pierwszych w Polsce, który zastosował technikę fauxbourdonową w utworze Benedictio mense cum gratiarum actione a facta opublikowanym w Toruniu w 1616 roku oraz bas cyfrowany w Comple torium romanum quinis vocibus integre decantandum una cum basso continuo pro organo wydanym w Wenecji w 1618 roku. Pierwszy z wymienionych utworów dedykował eks-prowincjałowi Giovanniemu Donato Caputo, który właśnie w 1616 roku wizytował konwent chełmiński. Domyśleć się jedynie można, że utwory te powstały w czasie jego bytności w Chełmnie. Być może również tu powstał śpiewnik pieśni polskich z nutami przypisywany Dembołęckiemu, który ukazał się pod pseudonimem Niebylskiego w Toruniu w 1615 roku.

Marek G. Zieliński, Muzyka sakralna w Chełmnie od XVI po XVIII wiek, [w:] Musica ecclesiastica, pod red. A. Kłaput-Wiśniewskiej, ks. A. Filabera, Bydgoszcz 2009.

Muzyka sakralna w Chełmnie od XVI po XVIII wiek, [w:] Musica ecclesiastica, pod red. A. Kłaput-Wiśniewskiej, ks. A. Filabera, Bydgoszcz 2009.

Zobacz:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojciech_D%C4%99bo%C5%82%C4%99cki

Atrybuty
Osoby:Kompozytor