Instytucje

Chór kościelny pod wezwaniem św. Wojciecha w Trzemesznie

Data rozpoczęcia działalności
-
Data zakończenia działalności
-
Adres
-
Opis

Chór kościelny pod wezwaniem św. Wojciecha w Trzemesznie 

 

Historia chóru kościelnego pod wezwaniem św. Wojciecha w Trzemesznie sięga końca XIX wieku. Potwierdza to fakt, że 21 czerwca 1936 roku chór ten zorganizował Wielki Festiwal Muzyki Kościelnej z okazji 50-lecia swego istnienia.

 

Chór parafialny pod wezwaniem św. Wojciecha w Trzemesznie wznowił swą działalność po zakończeniu II wojny światowej, początkowo pod kierunkiem Leona Lange.Pojawili się młodzi chórzyści, powrócili też jego członkowie sprzed 1939 roku. Od 1948 roku do 1982 roku dyrygentem chóru był Antoni Barciszewski.

 

W 1982 roku funkcję organisty i dyrygenta objął Edward Sroka. Śpiew chóru pod wezwaniem św. Wojciecha nadal był obecny podczas uroczystości kościelnych. Jak wynika z zapisów, prowadzonych przez chórzystkę Irenę Karczewską, ostatni publiczny występ zespołu odbył w czasie uroczystości Bożego Ciała w 2001 roku.

 

Zobacz:

 

Zofia Zielińska, Alina Dobersztyn, Historia chórów kościelnych w Mogilnie i Trzemesznie, [w:] Musica ecclesiastica, pod red. A. Kłaput-Wiśniewskiej, ks. A. Filabera, Bydgoszcz 2009.

 

Atrybuty
Zespoły:Chóry