Instytucje

Chór mieszany

Data rozpoczęcia działalności
1890
Data zakończenia działalności
-
Adres
-
Opis

Pierwsze wzmianki o utworzeniu chóru w Brusacah sięgają 1890 roku. Od 1921 r. został zarejestrowany jako odrębne stowarzyszenie powstałe z połączenia Kółka Śpiewaczego z Towarzystwem ,,Polonia”. Pierwszym dyrygentem chóru był Konstanty Goebel, później Władysław Napiontek. W roku 1922 pałeczkę przejął Jerzy Kołodziej, który nieprzerwanie ,,dowodził” przez kolejne 45 lat. Następcą jego był syn Marian Kołodziej pełniący swoją funkcje do 2004 r. Od początku istnienia chór uczestniczył w wielu zjazdach i koncertach, gdzie odnosił liczne sukcesy. W 1927 r. koncertował przed Prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej. Natomiast rok później zdobył II nagrodę na Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów w Gdyni. W tamtych latach głównym celem chóru było utrwalanie polskości – mówi Krzysztof Domeracki, obecny dyrygent. W swoim repertuarze chór miał około 100 pieśni religijnych i patriotycznych.

Od marca 2004 r. ćwiczymy w odnowionym składzie - mówi Domeracki. Śpiewa u nas 33 członków. Teraz jesteśmy skoncentrowani na doskonaleniu kunsztu śpiewaczego. Opracowujemy również nowy repertuar. Marzymy o jednakowych strojach. Natomiast naszą bolączka jest mała liczebność, zwłaszcza głosów męskich. Dlatego gorąco apelujemy, aby zgłaszały się do nas osoby, które kochają śpiew – dodaje.

Grupa śpiewaków z Brus zyskuje sobie coraz większą widownię. Na ostatnim koncercie w Czersku chór ,,wpadł w oko” Dyrektorowi Referatu Organistowskiego Kurii Diecezji Pelplińskiej ks. prałatowi Jerzemu Deji, który powiedział na zakończenie przeglądu: ,,Przede wszystkim gratuluję chórowi z Brus... Tutaj okazał się nam objawić zupełnie chór nowy i młody. Dlatego gratuluję szczególnie młodzieży. Wykonanie z Brus było, jak widzieliśmy, na wysokim poziomie. Jeszcze raz gratuluję panu organiście i chórowi”.

[Źródło: "Życie Chojnic i okolic" nr 108, 16.09.2004]

Atrybuty
Zespoły:Amatorskie:Chóry
Instytucje:Towarzystwa śpiewacze