Instytucje
Kolejowa Orkiestra Dęta
- Data rozpoczęcia działalności
- 1940
- Data zakończenia działalności
- 1944
- Adres
- Zygmunta Augusta
- Opis
Kolejowa Orkiestra Dęta – czesną wiosną 1940 r.kierownicy Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego przy obecnej ul. Zygmunta Augusta odczytali pismo dyrekcji zakładów zezwalające na organizację orkiestry dętej. Pracowało tam wielu dobrych muzyków z rozwiązanych orkiestr cywilnych i wojskowych.
Kierownik zakładu kotlarskiego, Niemiec - muzyk i kapelmistrz K.Deutsch, zorganizował nabór muzyków do orkiestry, wybrał czterdziestu orkiestrantów. Kapelmistrz i kierownik zespołu byli narodowości niemieckiej, pozostali Polakami. W czasie trwania okupacji niemieckiej wielu z nich przyjęło trzecią grupę niemieckiej Volkslisty. Próby zespołu odbywały się na terenie zakładu pracy oraz w klubie kolejarza przy ul.Zygmunta Augusta 20. Od 1942r. do kwietnia 1944r. zespół wstępował w składzie: kierownik, który szedł na czele orkiestry , kapelmistrz oraz 34 muzyków grających na: czterech fletach, ośmiu klarnetach, pięciu trąbkach, dwóch obojach, czterech waltorniach, trzech puzonach, czterech tubach oraz na bębnie , małym bębnie, czynelach i lirze dzwonkowej [płytki metalowe umieszczone na ramie w kształcie liry].
Od 1940 do 1944r. kapelmistrzem był K.Deutsch. W orkiestrze dętej grali m.in.: Franciszek Gronowski, Bronisław Sieradzki, Alfons Szczypiński – na klarnecie, Edwin Gollnik, Paweł Krocz – waltornia, Edward Szcześniak – na oboju, Feliks Kucharski, Czesław Nawrocki – na puzonie, Władysław Cholewiński – na tubie, Władysław Ratajczak i Willi Myga na trąbce i oboju. Muzycy występowali w niemieckich kurtkach kolejarskich i długich spodniach. W marszu grali utwory wojskowe, narodowe [niemieckie] pieśni popularne oraz marsze wojskowe i żałobne. Występowali w Teatrze Miejskim, w sali przy ul.Zygmunta Augusta 20, w Strzelnicy przy ul.Toruńskiej 30, u Klajnerta przy ul.Wrocławskiej 7 oraz w letniej kawiarni w Ogrodzie Teatralnym nad Brdą przy ul.Marszałka Focha, a także w miejscowościach wypoczynkowych: Opławcu, Smukale Górnej i Dolnej. Repertuar koncertowy orkiestry składał się z uwertur operetkowych, muzyki kameralnej, rozrywkowej i pieśni ludowych. Od kwietnia 1944r. kolejarze grali w zmniejszonym składzie osobowym, bowiem kilku muzyków powołano do służby wojskowej. Latem tegoż roku zespół rozwiązano z powodu braku muzyków.
zob. R. Kuczma, Kolejowa Orkiestra Dęta, w: Bydgsoki Leksykon Muzyczny, KPTK Bydgoszcz 2004.
- Atrybuty
- Zespoły:Orkiestry