Osoby
Alicja Marczak-Faber
- Imię
- Alicja
- Nazwisko
- Marczak-Faber
- Drugie imię
- -
- Nazwisko rodowe
- -
- Nazwisko panieńskie
- -
- Data urodzenia
- 1933-12-7
- Miejsce urodzenia
- Hajnówka
- Biografia
Marczak-Faberowa Alicja -prof. nadzwyczajny sztuk muzycznych, śpiewaczka, pedagog, zatrudniona w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na Wydziale Wokalno- Aktorskim od 1X 1982 r. Pierwszy dziekan tego wydziału w latach 1982-1987. Pełniła tę funkcje, tworząc podwaliny strukturalne, kadrowe i artystyczne pod funkcjonowanie ważnej dla uczelni i środowiska muzycznego miasta i regionu struktury kształcenia na poziomie wyższym artystów śpiewaków. Urodzona w Hajnówce w województwie białostockim. Ukończyła śpiew solowy na Wydziale Wokalnym Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie [1962]. Stanowisko docenta uzyskała w Akademii Muzycznej w Warszawie [1983], a na stanowisko profesora nadzwyczajnego mianowana została w 1991 r.
Jako koncertująca śpiewaczka występowała w repertuarze operowym, kantatowo-oratoryjnym i pieśniarskim, podczas licznych recitali, koncertów kameralnych, z zespołami i orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą.
W latach 1956-1958 była artystka chóru kameralnego Filharmonii Narodowej w Warszawie, a w latach 196o-1978 solistką estrady kameralnej.
Jednocześnie w latach 1962-1968 śpiewała jako solistka na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu. W latach 1977-1980 uczyła śpiewu solowego w Średniej Szkole Muzycznej w Warszawie. Była recenzentem w przewodach kwalifikacyjnych artystów-wokalistów, wypromowała wielu magistrów sztuki.
W dorobku artystycznym Alicji Marczak-Faberowej znajdujemy, oprócz koncertów, także nagrania radiowe, np. Pieśni i tańce Śmierci M. Musorgskiego z udziałem Orkiestry Polskiego Radia w Krakowie; Demeter K. Szymanowskiego z udziałem Chóru i Orkiestry Polskiego Radia w Krakowie pod dyrekcją K.Missony; Pieśni do słów A. Błoka; D. Szostakowicza, Pieśni i ballady S. Moniuszki.
Alicja Marczak-Faberowa jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków. Wyróżniona została Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz odznakami honorowymi
„Zasłużony Działacz Kultury”, Za Zasługi dla Miasta Bydgoszczy.zob. A. Weber, Alicja Marczak-Faberowa, w : Bydgoski Leksykon Muzyczny, Bydgoszcz KPTK 2004.
- Atrybuty
- Osoby:Wokalista
- Powiązane wydarzenia
-
-
Bydgoski Wtorek Muzyczny 48 - Wieczór Duetówmezzosopran; wykonawca koncertu
- Bydgoski Wtorek Muzyczny 48 - Wieczór Duetów mezzosopran; wykonawca koncertu Szczegóły
-