Osoby

Andrzej Michalski

Imię
Andrzej
Nazwisko
Michalski
Drugie imię
-
Nazwisko rodowe
-
Nazwisko panieńskie
-
Data urodzenia
-
Miejsce urodzenia
-
Biografia

Skrzypek, pedagog, aranżer. Kierownik Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemia Bydgoska" w latach 1986-1989.

Andrzej Michalski naukę rozpoczął w Państwowej Podstawowej Szkole Muzycznej w klasie skrzypiec. Następnie kontynuował edukację w Państwowym Liceum Muzycznym w Bydgoszczy, które ukończył w 1969 roku. W 1973 roku uzyskał dyplom w Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi na Wydziale Wychowania Muzycznego. W 1974 podjął pracę w WSP w Bydgoszczy. Po ukończeniu studiów i powrocie do Bydgoszczy (1973) został członkiem i kierownikiem kapeli, która powstała przy Zespole Pieśni i Tańca "Ziemia Bydgoska". W połowie lat 80. został kierownikiem artystycznym zespołu. Pełnił tę funkcję do 1989 roku. Obecnie jest profesorem w Akademii Muzycznej w Gdańsku na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki.

Andrzej Michalski napisał dla bydgoskiego zespołu kilkanaście opracowań muzycznych, zarówno na kapelę, jak i na orkiestrę. Większość utworów powstała w latach 1984-1989. Do bardziej znanych i wykonywanych (m.in. podczas koncertu z okazji 30-lecia zespołu) należały: Wilczysko Ci się ożeniło, I kto go odgadnie, Śląskie waloszki. Michalski w swoich aranżacjach starał się nawiązywać do opracowań poprzednich kompozytorów tak, aby repertuar zespołu stanowił spójną stylistycznie całość.

Agnieszka Ledzińska, Autorzy opracowań muzycznych dla Zespołu Pieśni i Tańca <<Ziemia Bydgoska>> w: Czasy – Muzyka – Twórcy na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2014, ss. 489-498.

Opracowała: Monika Biesaga

Atrybuty
Osoby:Instrumentalista:Skrzypce
Osoby:Aranżer
Pedagog
Kierownik artystyczny
Powiązane instytucje
  • Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Bydgoska" Kierownik zespołu "Ziemia Bydgoska" (w latach 1986-1989) Szczegóły
Powiązane publikacje
  • Czasy-Muzyka-Twórcy Agnieszka Ledzińska, Autorzy opracowań muzycznych dla Zespołu Pieśni i Tańca <<Ziemia Bydgoska>> Szczegóły