Osoby

Elaine Thornburgh

Imię
Elaine
Nazwisko
Thornburgh
Drugie imię
-
Nazwisko rodowe
-
Nazwisko panieńskie
-
Data urodzenia
0
Miejsce urodzenia
Key West (USA)
Data śmierci
0
Biografia

Elaine Thornburgh - amerykańska klawesynistka i pianistka

Elaine Thornburgh koncertuje w Stanach Zjednoczonych zarówno jako klawesynistka jak i pianistka w programach solowych i kameralnych. Urodzona w Key West na Florydzie wychowała się w San Francisco, gdzie uzyskała dyplom San Francisco Conservatory of Music, a następnie - będąc już studentką University of California w Berkeley - rozpoczęła naukę gry na klawesynie w klasie Alana Curtisa. Studia klawesynowe kontynuowała pod kierunkiem Gustava Leonhardta, a pianistyczne pod kierunkiem Malcolma Bilsona. Jest laureatką VI Międzynarodowego Konkursu Klawesynowego w Bruggii w Belgii, w 1984 roku przyznano jej w USA "National Endowment for the Arts Solo Recitalist Award" i przez ostatnie dwanaście lat część jej występów na zachodzie Stanów Zjednoczonych odbywa się pod egidą "California Arts Council Touring Artist".

Elaine Thornburgh prowadzi klasę klawesynu na renomowanym Uniwersytecie Kalifornijskim w Stanford, jest gościnnym wykładowcą wielu innych amerykańskich uczelni, uczy także prywatnie w San Francisco. Bierze udział w wielu festiwalach muzycznych i została uhonorowana licznymi zaproszeniami do wykonania koncertów i wygłoszenia wykładów ilustrowanych muzyką na historycznych instrumentach, należących do najcenniejszych amerykańskich kolekcji takich jak Smithsonian Institution, Colonial Williamsburg, Huntington Museum i Metropolitan Museum of Arts w Nowym Jorku.

Elaine Thornburgh dokonała serii nagrań klawesynowych dla wytwórni Koch International Classics: "Domenico Scarlatti - 18 Sonat", "William Byrd - Grounds and Variations" i akompaniując na fortepianie sopranistce Judith Nelson w "Haydn - Angielskie Pieśni Miłosne". Jej nagranie Sonat Scarlattiego zostało w 1991 roku nagrodzone prestiżową nagrodą krytyków "Gramophone" ("Critic's Choice").

W 1983 roku założyła fundację "Humanities West", której celem są historyczne studia poświęcone myśli i sztuce ("exploring history to celebrate the mind and the arts"). "Humanities West" pod kierownictwem Elaine Thornburgh zdobyła w wyniku prezentacji takich programów interdyscyplinarnych jak "Londyn Haendla", "Złoty Wiek Wenecji" i "Jefferson - Architekt Amerykańskiej Wizji" szerokie uznanie w USA.

Atrybuty
Osoby:Instrumentalista:Klawesyn
Powiązane wydarzenia
  • Seminarium muzyki dawnej - Problemy wykonawstwa muzyki dawnej Interpretacja i wykonawstwo muzyki J. S. Bacha i D. Scarlattiego Szczegóły