Osoby

Jerzy Klikowicz

Imię
Jerzy
Nazwisko
Klikowicz
Drugie imię
-
Nazwisko rodowe
-
Nazwisko panieńskie
-
Data urodzenia
1884-4-20
Miejsce urodzenia
Kutno
Data śmierci
1959-8-23
Miejsce śmierci
Bydgoszcz
Biografia

Klikowicz Jerzy  [1884-1959]  -  Jerzy Antoni Klikowicz, syn Antoniego i Cecylii, urodził się 20 IV 1884 r. w Kutnie. Jego życiowa droga wiodła z Kutna przez Petersburg, w którym ukończył  Instytut Leśny. W Odessie rozpoczął studia medyczne w 1912 r.  I wojna światowa przerwała je. W 1919 r. wrócił do Polski i dokończył studia w 1922 r. na Uniwersytecie im. Jana Kazimierza we Lwowie, otrzymując stopień dr. medycyny. W Bydgoszczy osiedlił się w 1925 r., po drodze do niej były jeszcze: Beniaminów, Warszawa, Zakopane, gdzie specjalizował się w balneologii. Pracował w Ubezpieczalni Społecznej jako kierownik Zakładu Fizykoterapii.

Uzdolniony muzycznie, grał na fortepianie i skrzypcach oraz śpiewał. Członek Towarzystwa Muzycznego , zajmował się organizacją imprez muzycznych . Propagator domowego muzykowania. Jego żona Alicja również grała na fortepianie, studiowała w Odessie, gdzie w 1908 r. zawarli związek małżeński. Córka Irena ukończyła klasę fortepianu  w 1935 r. w Miejskim Konserwatorium Muzycznym w Bydgoszczy. Cała rodzina Klikowiczów była zaangażowana w rozwój muzyki w mieście nad Brdą. Po rozwiązaniu, w 1930 r., Towarzystwa Muzycznego, wstąpił w 1934r. w szeregi Rady Artystyczno-Kulturalnej, wspierając wszystkie poczynania dotyczące rozwoju muzyki i studia radiowego.

W 1938 r. wstąpił do nowo utworzonego Towarzystwa Muzycznego i z wielkim zapałem poparł inicjatywę utworzenia orkiestry symfonicznej.  Okupację niemiecką spędził poza Bydgoszczą, do której wrócił w kwietniu 1945 r. i nadal prowadził Zakład Fizykoterapii. Znacznie przyczynił się do reaktywowania Towarzystwa Muzycznego i w pierwszym zarządzie , wybranym 14 V 1946 r., objął stanowisko wiceprezesa. Prezesem został inż. Witold Miller. W ramach obchodów 600-lecia otrzymania praw miejskich Bydgoszczy, w 1946 r., współorganizował z Towarzystwem Muzycznym wszystkie imprezy muzyczne. Wiele czynił starań przy organizacji Pomorskiej Orkiestry Symfonicznej i koncertów w Pomorskim Domu Sztuki przy ul. Gdańskiej 20. Angażował się w starania o fundusze dla orkiestry i o jej upaństwowienie. Wspierał wszystkich w staraniach o budowę gmachu filharmonii. Jego córka Irena Brujewicz, wybitna pianistka i pedagog, przeznaczyła dochód z kilku recitali na budowę gmachu obecnej Filharmonii Pomorskiej. Dożył jeszcze do czasu  pierwszego koncertu symfonicznego w nowym gmachu – 16. XI 1958 r.   Zmarł 23 VIII 1959 r. w Bydgoszczy.

Rajmund Kuczma , Klikowicz Jerzy w: Bydgoski Leksykon Muzyczny, KPTK Bydgoszcz 2004

Atrybuty
Osoby:Animator życia muzycznego
Osoby:Działacz społeczny
Powiązane instytucje
  • Bydgoskie Towarzystwo Muzyczne Wiceprezes Towarzystwa 1946-1948. Szczegóły